Narciarstwo biegowe i śladowe

 XI – XII 2010

foto: strona internetowa LOZN w Tomaszowie Lubelskim
(2010.02.27 MULKS na Biegu na Igrzyska w Jakuszycach)

Narciarstwo biegowe i śladowe

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Leśny Krąg” w Janowie Lubelskim przy udziale MOSiR, JOK i Nadleśnictwa Janów Lubelski od kilku lat organizuje Zimowe Imprezy Promocyjne, mające na celu rozwój sportów zimowych na Ziemi Janowskiej.

Główną dyscypliną ZIP w Janowie Lub
Z uwagi na zanik tej popularnej kiedyś w szkołach janowskich dyscypliny i całkowity brak sprzętu, w 2007 r. LGD zakupiło 20 par kompletnych nart biegowych. Po 5 kpl. nart przekazano do 4 szkół: Zespołu Szkół w Janowie Lubelskim, Publicznego Gimnazjum w Janowie Lubelskim, Zespołu Szkół Potoczku i Zespołu Szkół w Wierzchowiskach.

Od tej pory (co zbiegło się z uruchomieniem wyciągów narciarskich w Batorzu i Chrzanowie) obserwuje się wzrost zainteresowania narciarstwem biegowym, również jako elementem turystycznego produktu sieciowego. W Gminie Janów Lubelski przejawia się to głównie w projektowaniu tras nart biegowych wraz z niezbędną infrastrukturą.

Dla wsparcia tych zamiarów wynikających z „Koncepcji Narciarstwa Biegowego i Śladowego” LGD podjęło się w 2010 r. realizacji zadania publicznego w zakresie rozwiązywania problemów uzależnień w szczególności dla dzieci i młodzieży poprzez

W ramach zadania zostanie zakupionych 15 par kompletnych nart biegowych dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim oraz będzie przeszkolonych z jazdy na tych nartach 15 uczniów tej Szkoły. W zależności od warunków pogodowych zajęcia będą prowadzone na bieżniach sportowych i Górce Narciarskiej przy Publicznej Szkole Podstawowej, na terenach MOSiR n/Zalewem Janowskim, na trasie przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa w Janowie Lubelskim lub na pólku ćwiczebnym w ośrodku „Narciarski Raj u Rzetelskiego” w Chrzanowie.
Po zakończeniu realizacji tego zadania, już w lutym 2011 r., młodzi narciarze z PSP wezmą udział w kolejnej Zimowej Imprezie Promocyjnej.

 

Zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową LGD „Leśny Krąg” w Janowie Lubelskim: www.lesnykrag.pl – zakładka „Narciarstwo biegowe i śladowe”.


Antoni Sydor 

                    Autor „Koncepcji Narciarstwo Biegowe i Śladowe
                    w Janowie Lubelskim i Okolicach – 2006”