Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa w KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim.  Zajęcia terenowe: Park Misztalec, Błonia nad Białką i Porytowe Wzgórze – grudzień 2023 r.

Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa w KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim.  Zajęcia terenowe: Park Misztalec, Błonia nad Białką i Porytowe Wzgórze – grudzień 2023 r.

W Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim trwają zajęcia narciarstwa biegowego.

Po dwóch dniach (sobota i niedziela) intensywnych opadów śniegu (40 – 50 cm), w poniedziałkowy mroźny (- 5o C) i słoneczny poranek 04.12.2023 r. grupa narciarska stawiła się na terenach Parku Misztalec.

Doświadczeni narciarze, kol. Ela i kol. Ryszard którzy przybyli najprędzej sprawdziła warunki jazdy na terenach trawiastych ale oceniono, że półmetrowa warstwa ciężkiego śniegu nie zapewni dobrych warunków szkolenia. Niewłaściwa byłaby też jazda po odgarniętych ze śniegu alejkach z nawierzchnią kostki betonowej.

Wobec tego wybrano ujeżdżone dróżki i określono zadanie z doskonalenia znanych ewolucji: jazda dwukrokiem, jednokrokiem, zmiana kierunku jazdy przestępowaniem, hamowanie pługiem, utrzymanie równowagi na dość zmiennym podłożu, trening wytrzymałościowy. W większości i po korektach zadanie zostało wykonane, co przyniosło zadowolenie uczestnikom oraz Instruktorowi.

W tym cichym zakątku miasta nad zamarzającym teraz Stawem Misztalec uczestnicy w chwilach odpoczynku podziwiali otoczenie wzbogacone walorami zimy. Teraz artystą był mróz który sprawił, że śnieg zaległ w nieskazitelnej bieli na pustej przestrzeni Parku, ubrał w czapy drzewa a w rozbłyskach słońca skrzył się tysiącami drobin.

Podobną jazdę wykonali uczestnicy zajęć w zgłoszonych wyjściach / wyjazdach indywidualnych: na Błoniach nad Białką i na Porytowym Wzgórzu, co będzie omówione na najbliższym, cotygodniowym spotkaniu Klubu w Domu Nauczyciela.

Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. „Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia” -„Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa – 2023 r.”.

Antoni Sydor – koordynator zadania – KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim,  Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej.

Foto: Maria Skakowska

Janów Lubelski, 05.12.2023 r.