Szkolenie narciarstwa biegowego w KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim.  Zajęcia terenowe: ponownie Park Rekreacji Zoom Natury i Góra Zaolszynie – grudzień 2023 r.

Szkolenie narciarstwa biegowego w KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim.  Zajęcia terenowe: ponownie Park Rekreacji Zoom Natury i Góra Zaolszynie – grudzień 2023 r.

W Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim od czasu śnieżnej i mroźnej końcówki listopada br. trwają zajęcia narciarstwa biegowego.

Dotychczas w grupowych zajęciach z Instruktorem uczestniczyły osoby z rocznym i kilkuletnim już stażem; wtedy sprawdzono sprzęt, kondycję i powtórzono znane już ewolucje.

Ale gdy na początku grudnia Zarząd Klubu zakupił z dofinansowania Gminy Janów Lubelski 2 kpl. nart biegowych, to zaplanowano zajęcia wstępne z osobami początkującymi.

W sobotni, z lekkim mrozem (- 3o C) i chmurny poranek 09.12.2023 r. taka grupa narciarska dojechała samochodem na tereny Parku Rekreacji Zoom Natury.

Na miejscu oczekiwały nie tylko utwardzone (udeptane, ujeżdżone) alejki ale też sieć tras przygotowanych przez skuter śnieżny.

Zajęcia rozpoczęto od omówienia przydatności elementów ubioru i jakości sprzętu narciarskiego. Następnie Instruktor zaprezentował podstawowe kroki i ewolucje. Uczestniczki sprawnie wykonały ćwiczenia: jazdy dwukrokiem, zmiany kierunku stojąc przestępowaniem, płaskiej ewolucji podchodzenia drabinką i jodełką, hamowanie pługiem, utrzymania pionizacji sylwetki i podpórek kijkami.

Po tym wstępie ruszono na alejki, gdzie w szyku torowym uczestniczki powtarzały ruchy Instruktora.

W okolicy Wieży Widokowej a właściwie Stoku Zjazdowego wjechano na trasę skuterową, co znakomicie usprawniło proces nauczania jazdy i poprawiło bezpieczeństwo. Szkoda tylko, że część tras była już zniszczona przez osoby spacerujące po terenach Parku Rekreacji i depczące odcisk trasy (foto).

Po jeździe Instruktor pogratulował wytrwałości uczestniczkom i zalecił domową gimnastykę rozluźniającą napięcia układu ruchowego, powstałe w tej pierwszej jeździe narciarskiej.

Były też jazdy indywidualne na terenie Placu Zabaw na Osiedlu Zaolszynie. Wzorem poprzednich sezonów, teraz też utwardzono (specjalny obciążnik za samochodem)

trasę nart biegowych wokół urządzeń siłowni, u podnóża Górki Narciarsko – Saneczkowej. Pracę wykonała grupa mieszkańców Osiedla pod kierownictwem Naczelnika OSP w Janowie Lubelskim, Pana Janusza Lepiejzy.

Koordynator i uczestnicy dziękują za przygotowanie tras w Parku Rekreacji Zoom Natury i na Placu Zabaw Osiedla Zaolszynie.

Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. „Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa –2023 r.”.

Antoni Sydor – koordynator zadania – KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim,  Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej.

Foto: Krystyna Szmidt

Janów Lubelski, 10.12.2023 r.