Szkolenia zimowych aktywności w KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim. Wyjazd na łyżwy do Zamościa – grudzień 2023 r.

Szkolenia zimowych aktywności w KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim. Wyjazd na łyżwy do Zamościa – grudzień 2023 r.

W Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim zrealizowano zajęcia narciarstwa biegowego.

Teraz, zgodnie z planem szkolenia w realizacji zadania publicznego wybrano się na lodowisko sztuczne w Zamościu. Nie przeszkodziło temu zamiarowi zachwianie pogody, co wyraziło się od poniedziałku dodatnią temperaturą.

Na miejsce, w ciepły (ok. + 4 o C) i deszczowe wtorkowe przedpołudnie 12.12.2023 r. członkowie KAR dojechali wynajętym busem. Dojechali rozbudowywaną DK 74 (teraz przy Zofiance Dolnej i Krzemieniu), obok budowanych farm wiatraków energetycznych (przed Dzwolą do Frampola) – przez zamglone wzniesienia i doliny Roztocza a później równinę Padołu Zamojskiego.

W Zamościu samo dojście z miejsca wysiadania w obrębie murów miejskich (plac przed Katedrą) do lodowiska OSiR przy Ratuszu na Rynku Wielkim było kolejną lekcją historii budownictwa Renesansu w tej Padwie Północy. Początkowy marsz w deszczu zamienił się w spacer podcieniami, jakie otaczają Rynek.

Gdy o 11.oo weszli na taflę lodowiska, to za sprawą przychylności Patrona – deszcz ustał. Przed zajęciami Instruktor przypomniał program i zasady bezpieczeństwa  – jazda po kręgu odwrotnie do ruchu wskazówek zegara.

W grupie osoby doświadczone wspierały pierwsze kroki początkujących, czy tych którzy „nie jeździli od młodości”. Na początek, dla rozgrzewki przydatne były pingwinki; później stopniowo ograniczali to wsparcie na rzecz jazdy samodzielnej. Dawało to satysfakcję i uznanie pozostałych uczestników. U niektórych wywalało uśpione dotychczas talenty i tak ważną potrzebę ekspresji.

Po łyżwach udali się rozluźniającym spacerkiem podcieniami do znanego już baru na pożywną i w rozsądnej (nadal) cenie przekąskę.

Później był kolejny spacer i podziwianie zabytkowych kamienic, wystaw sklepowych i świątecznych dekoracji.

Na deser wstąpili do kolejnej już kawiarenki przy Rynku. Tam, w ciekawych wnętrzach z epoki Renesansu delektowali się aromatyczną kawą i pysznymi  ciastkami. Rozmawiali o łyżwach, nartach i o całym życiu Klubu.

W drodze do postoju busa wstąpili do Katedry Zamojskiej, kościoła wzniesionego pod koniec XVI w. wg projektu budowniczego Ordynacji Zamoyskiej, Włocha Bernardo Morando.  Tam, w okazałych wnętrzach przystanęli przy Kaplicy Zamoyskich, gdzie na posadzce znajduje się płyta nagrobna twórcy Ordynacji – Jana Sariusza Zamoyskiego, Kanclerza i Hetmana Wielkiego Koronnego. Warto dodać, że dotychczasową Kolegiatę ustanowiono Katedrą w 1992 r., po utworzeniu Diecezji Lubaczowsko – Zamojskiej.

Z perspektywy przy Katedrze popatrzyli na dawny Pałac Zamoyskich, pomnik Hetmana na koniu i aktualny wkład miejscowych obywateli w zachowanie dziedzictwa przodków w postaci waloryzowanego (mansardowy dach) gmachu Akademii Zamojskiej.

Po dawce wrażeń z dziedziny sportu i kultury – wczesnym, zimowym zmierzchem wrócili do Janowa z postanowieniem kolejnych przyjazdów do tej Perły Renesansu.

Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. „Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa – 2023”.

Antoni Sydor – Koordynator zadania KAR „Rekreo – Styl” JL, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej, Przewodnik Turystyczny.

Foto: Maria Skakowska

Janów Lubelski, 14.12.2023 r.