Wyjazd na łyżwy do Stalowej Woli – grudzień 2022 r.

Szkolenia zimowych aktywności w KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim.

W Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim trwają szkolenia zimowych aktywności ruchowych: nart biegowych i łyżew.

Po udanej jeździe na lodowisku w Zamościu członkowie KAR wybrali się na zajęcia doskonalące, tym razem na lodowisko do Stalowej Woli.

W chmurny, zimny (ok. – 1 o C) poranek 15.12.2022 r. członkowie KAR wyjechali z mocno zaśnieżonego Janowa znanym już busem. Od granicy Lasów Janowskich jechali oddaną w br. nowoczesną S19, którą poprowadzono obok DK 19 prostując poprzednie zawiłości. Po drodze oglądali nowe krajobrazy: lasy, rzeki i miejscowości w „nowej odsłonie”. Za rzeką San, między Rudnikiem a Niskiem skręcili na obwodnicę nadsańską a za Elektrownią wjechali do miejskiej zabudowy Stalowej Woli. Po renesansowym Zamościu też z ciekawością obserwowali miasto zaprojektowane w przedwojennym stylu modernizmu, powojennego socrealizmu i współczesnych wielkomiejskich rozwiązań. Zwracając uwagę na zaśnieżone ulice i wzmożony ruch przedświąteczny przy obiektach handlowych, sprawnie dojechali na umówione miejsce.

Lodowisko Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ulokowane jest w centrum miasta, na rozległym placu między Miejskim (kiedyś Zakładowym) Domem Kultury a linią kolejową.

Jak zwykle w doborze i zakładaniu łyżew pomagali doświadczeni łyżwiarze, zalecając „buty nieco luźniejsze” aby nie ugniatały stóp.

Instruktor ponownie przypomniał program i zasady bezpieczeństwa  – jazda po kręgu odwrotnie do ruchu wskazówek zegara.

Na tafli lodowiska powtórzyli znane już kroki wstępne, również z bardzo przydatnymi pingwinkami. Osoby doświadczone dalej wspierały początkujących, tym razem tych którzy „nie jeździli od 50 – ciu lat”. Po rozgrzewce ruszyli po okręgu, w towarzystwie grupy wesołej młodzieży z jednej z okolicznych szkół. Początkującym Instruktor zalecał częste odpoczynki i unikanie przeciążeń. Jak poprzednio była muzyka, toteż czas mijał szybko. Zdobyte umiejętności, poprawa techniki jazdy, wyrobione dobre nawyki wszystkim sprawiły duże  zadowolenie.

Po wysiłkowej  jeździe a następnie krótkim spacerze udali się do znanego już baru na pożywną i w rozsądnej (nadal) cenie przekąskę. Wypili też tradycyjną pyszną kawę i zimową herbatę. W nastrojowym lokalu rozmawiano o zaletach łyżwiarstwa, narciarstwa i wszelkich zajęć ruchowych w terenie. Rozmawiano o dostępności sprzętu oraz obiektów sportu i rekreacji w Janowie i w regionie. Umawiano się na dalsze jazdy, tym razem na nartach biegowych. Zgłoszono propozycję wyjazdu na Górkę Narciarską przy Placu Osiedla Zaolszynie, na tereny Parku Rekreacji Zoom Natury i do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie tamtejszy OSiR utrzymuje liczne trasy nart biegowych.

Zadowoleni powrócili do Janowa tą samą trasą: obwodnicą nadsańską a później S19 – których budowa zdecydowanie skróciła czas podróży pomiędzy regionami.

Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. „Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia” – „Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa 2022”.

Antoni Sydor – Koordynator zadania KAR „Rekreo – Styl” JL, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej, Przewodnik Turystyczny.

Foto: Maria Skakowska

Janów Lubelski, 19.12.2022 r.