Na nartach biegowych na Ziemi Janowskiej – 2019. Styczniowe jazdy i wiosenny firn w lutym

Wprawdzie w kalendarzach mamy  jeszcze zimę ale w świecie przyrody widzimy i czujemy coraz więcej oznak przedwiośnia. Takim znakiem dla narciarzy jest wiosenny firn – zmrożony nocą śnieg, który w ciepłe, słoneczne południe zamienia się w skrzące się kryształki lodu. Poletko takich kryształów stwarza warunki do wyśmienitej jazdy i słonecznej kąpieli w otoczeniu lokalnych fitoaerozoli.

W poszukiwaniu tego specjału na Ziemi Janowskiej wystarczy udać się na tereny wąwozów Roztocza Zachodniego lub na obszary wydmowe Lasów Janowskich. W słoneczny poniedziałek 18.02.2019 r. takim miejscem była Piaskowa Góra na terenie Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim.

Popatrzmy też na uczestników Fitness Klubu Pilates Janów Lubelski na nartach biegowych: dobór sprzętu i pierwsze kroki (foto: J. Lalik) oraz styczniowe jazdy na terenach Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim i w okolicach Modliborzyc (foto: Z. i R. Skoczyńscy).

Zainteresowanym doborem nart i terenów do jazdy polecam zakładkę „Informacja Turystyczna” / „Narciarstwo biegowe i śladowe” na stronie internetowej Lokalnej Grupy Działania  „Leśny Krąg” w Janowie Lubelskim.

Antoni Sydor

Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej

Foto: Zuzanna i Ryszard Skoczyńscy, Joanna Sydor, Jarosław Lalik

Janów Lubelski, 21.02.2019 r.