Na nartach biegowych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Janów Lubelski – styczniowa zima w leśnym krajobrazie – 2024 r.

Na nartach biegowych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Janów Lubelski – styczniowa zima w leśnym krajobrazie – 2024 r.

W sobotę 20.01.2024 r. styczniowa zima na Ziemi Janowskiej była mroźna (rankiem ok. -5 o C), wietrzna i słoneczna, czego przyczyną był północno – zachodni wiatr nazwany w Europie „Helga”. Stale uzupełniana opadami powłoka śnieżna dała teraz dobre warunki narciarskie.

Skorzystali z tego narciarze z Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim. Grupki wprawnych jeździły samodzielnie na terenach Parku Rekreacji Zoom Natury i Ciechocina. Grupka początkujących pod opieką Instruktora pojechała w to sobotnie południe na tereny Ośrodka Edukacji Ekologicznej  Nadleśnictwa Janów Lubelski i tam jeździła po Szlaku Nart Biegowych „Bieguś”.

Szkolenie objęło najpierw zakładanie sprzętu w terenie, umiejętność utrzymania równowagi w pozycji stojącej i zmianę tej pozycji o 180 o. Później rozpoczęto jazdę dwukrokiem a na minimalnych wzniesieniach szlaku ćwiczono  podejście drabinką i jodełką oraz jazdę bezkrokiem. Zwrócono uwagę na pracę kijkami, w tym koordynację ruchową rąk i nóg oraz podpory zapobiegające upadkom.

Walorem szlaku jest jego przebieg przez bór sosnowy i bardzo różnorodny przyrodniczo bór bagienny –  niedawno wzbogacony o szereg stawów połączonych w planie retencji wodnej. Poza zamontowanymi dawniej tablicami informacyjnymi, nowym sposobem udostępniania przyrody dla zwiedzających są tam specjalne pomosty widokowe.

Warto zaznaczyć, że kilka lat temu nawierzchnię szlaku „Bieguś” 1,1 km pokryto szutrem i teraz jazda bezpieczna dla ślizgów nart jest możliwa tylko przy  śniegu ubitym ok. 10 cm. Przy mniejszej pokrywie trzeba jechać poboczem lub nową drogą dojazdową do Wiaty. Można też pojechać leśnym odcinkiem „Biegusia” 3,7 km poza ogrodzonym terenem OEE.

W czasie jazdy w zacisznym lesie mijano przemiennie cieniste gęstwiny i słoneczne polany. Ostrożnie jechano po zlodzonym śniegu by zaraz omijać rozmiękłe odcinki szlaku. Cały czas oddychano czystym, leśnym powietrzem i słuchano intensywnego  szumu wiatru w gałęziach drzew.

Już po szkoleniu, pijąc aromatyczną herbatę na tarasie przed Hotelem OEE, omawiano przeprowadzone zajęcia. Uczestnicy wyrazili zadowolenie z uczestnictwa i zgłosili chęć kolejnych  wyjazdów.

Do spróbowania swoich możliwości w narciarstwie biegowym przez aktywnych mieszkańców Ziemi Janowskiej zachęca –

Antoni Sydor, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej, Instruktor Sportu

Foto: Bronisława Rożek, Teresa Krajewska

Janów Lubelski, 22.01.2024 r.