Na nartach biegowych w Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim – zima w pełni od początku stycznia 2024 r.

Na nartach biegowych w Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim – zima w pełni od początku stycznia 2024 r.

Od soboty 06.01.2024 r. trwa trzecia tura opadów śniegu w tym sezonie, co daje już ok. 30 cm pokrywy jezdnej. Trwałość zapewnia  arktyczny front pogodowy z mrozem do – 15 o C, który w ubiegłym tygodniu lokował się nad Ziemią Janowską.

Stale korzystają z tego narciarze z Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim. Teraz Klub dysponuje 9 kpl. nart biegowych zakupionych z dofinansowania Gminy Janów Lubelski a Grupa Narciarska liczy 11 osób.

Te osoby posiadają podstawowy zakres umiejętności jazdy po płaskim terenie w optymalnych warunkach. Posiadają też minimum bardzo ważnej wiedzy o ocenie warunków umożliwiających jazdę: temperatura, wilgotność powietrza, siła i kierunek wiatru, grubość i jakość pokrywy śniegowej, ukształtowanie terenu. Ciągle uczą się jak wybrać trasę jazdy w terenie, by jazda była bezpieczna, efektywna i spełniła oczekiwania. Znajdując zadowolenie jeżdżą indywidualnie i w grupkach na terenach: Placu Zabaw z Górką Narciarską Osiedla Zaolszynie, placach Osiedla przy ul. Wiejskiej, w Parku Misztalec, w Parku Rekreacji Zoom Natury, na polnych i leśnych drożynkach.

Natomiast jazda z Instruktorem jest okazją do uzupełnienia szkolenia w zakresie ustalania linii spadku stoku oraz treningu bardziej zaawansowanych ewolucji:  podejścia drabinką i jodełką, zmiany pozycji (o 180 o) stojąc na stoku, zjazdu wybraną trasą na skos stoku, zatrzymania się dostokowego. Jest też okazją do powtórki dwukroku i jednokroku w jeździe stylem klasycznym.

Właśnie taki zorganizowany wyjazd miał miejsce w czwartek 11.01.2024 r. –  do opisanych już zalesionych wydm polodowcowych Parku Rekreacji Zoom Natury nad Zalewem Janowskim. Pokrywa śniegu ok. 10 cm puchu zapewniła dobrą jazdę (nawet pomimo braku ratrakowania) po alejkach wokół Parku a szkolenie podejść i zjazdów przeprowadzono u podnóża wydmy przy Wieży Widokowej.

Wyspecjalizowany ruch na mroźnym powietrzu, pozytywna ocena Instruktora za wykonane ewolucje i zapowiedź wieczornej gimnastyki Pilates wprawiły uczestników w dobry nastrój, tak zlecany przez znawców zdrowego stylu życia.

Do spróbowania swoich możliwości w narciarstwie biegowym przez aktywnych mieszkańców Ziemi Janowskiej zachęca –

Antoni Sydor, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej, Instruktor Sportu

Foto: Władysława Ciupak,