Na nartach biegowych w Janowie Lubelskim – podsumowanie sezonu 2016/2017

Na nartach biegowych w Janowie Lubelskim – podsumowanie sezonu 2016/2017.

Sezon narciarski 2016 / 2017 pod względem warunków śniegowych był zdecydowanie lepszy od poprzednich.

W Janowie Lubelskim, położonym dokładnie na granicy Roztocza Zachodniego i Kotliny Sandomierskiej pierwszy, narciarski śnieg pojawił się pod koniec listopada. Pierwsze jazdy jak zwykle możliwe są na drogach polnych i leśnych oraz na terenach rekreacyjnych, parkach miejskich i trawiastych boiskach szkolnych.

W całym sezonie było kilka okresów śnieżnej, mroźnej zimy ale wystąpiły też przerywniki w postaci wyraźnych okresów ocieplenia topiącego śnieżną powłokę.

Ostatnie jazdy na płatach firnu w ciepłe słoneczne południa były możliwe jeszcze w drugiej połowie lutego.

W sezonie były głównie jazdy indywidualne i jedna Zimowa Impreza Narciarska na Placu Zabaw na Osiedlu Zaolszynie. Jak zwykle ślady nart na śniegu wskazywały na obecność narciarzy na terenie Placu Zabaw na Osiedlu Zaolszynie, na terenie Górki Narciarsko – saneczkowej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Janowie Lubelskim, na terenie Parku Misztalec, na terenach Parku Rekreacji Zoom Natury, a szlaku „Bieguś” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Janów Lubelski i na trasie do Kapliczki św. Antoniego w Kruczku.

 

Pod względem technicznym na wyróżnienie w minionym sezonie zasługują tereny Parku Rekreacji Zoom Natury za przygotowanie torowisk przy użyciu własnego skutera śnieżnego. Jednak brak oznakowania tabliczkami „zakaz chodzenia pieszo” powodował, że po torowiskach chodzili spacerowicze i psy skutecznie niszczący trud pracy skutera i narciarzy zakładających ślady.

Są prowadzone rozmowy w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Janów Lubelski o sposobie przygotowania do jazdy szlaku narciarskiego „Bieguś”. Dotyczy to odcinka wokół zbiorników retencyjnych, gdzie w projekcie „dendrarium” część nawierzchni pokryto tłuczniem. Być może jazdę umożliwi tam specjalna utwardzarka lub doraźne wyznaczenie odcinka zastępczego.

Złożono pisemny wniosek do Burmistrza Janowa Lubelskiego (w nawiązaniu do  wniosku o utworzenie Parku Rekreacji Góra Zaolszynie) o dostarczenie ziemi  oraz ukształtowanie przeciwstoku i podwyższenie najazdu jako terenu saneczkowo – narciarskiego przy Placu Zabaw na Osiedlu Zaolszynie.

O sprawy techniczne i organizacyjne warto zadbać już teraz, bowiem do kolejnego sezonu zostało zaledwie 4 miesiące.

Te działania spowodują znaczącą poprawę warunków do uprawiania narciarstwa biegowego i śladowego oraz wpłyną na wzrost atrakcyjności turystycznej Ziemi Janowskiej.

 

Na załączonych foto:

1/ pierwsze kroki 4 – latki na nartach zjazdowych,

2/ wyjazd rowerem na firnowe płaty śniegu.

 

Antoni Sydor – Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej.  Foto: Joanna Sydor

Janów Lubelski, 29.06.2017 r.