Narty biegowe – przed sezonem 2014/2015.

Janów Lubelski, 01.12.2014 r.

Narty biegowe – przed sezonem 2014/2015

Magia wróżb andrzejkowych już za nami a teraz czekamy na prezenty od Świętego Mikołaja. Być może będą to narty – te popularnie nazywane „biegówkami”.

Aby przygotować się na taką niespodziankę warto zapoznać się z typami sprzętu odpowiedniego do naszych oczekiwań i możliwości. Wtedy będziemy zadowoleni z nabytku. Teraz wyróżniamy: narty sportowe (biegowe), turystyczne (śladowe), back country (przełajowe) i turowe.

Szczegóły o przeznaczeniu tego sprzętu znajdziemy na stronie internetowej LGD „Leśny Krąg” w Janowie Lubelskim, w zakładce „Narciarstwo biegowe i śladowe” (wejście również z Oficjalnej Strony Janowa Lubelskiego, przez zakładkę „Sporty Zimowe”). Polecam opracowanie „Dobór nart biegowych”.

Warto też wiedzieć gdzie w naszej okolicy możemy się wybrać na narty – z uwzględnieniem powyższej typologii sprzętu.

W leżącym na pograniczu Roztocza Zachodniego i Kotliny Sandomierskiej Janowie Lubelskim można jeździć na wielu odcinkach rozbudowanej sieci tras i szlaków rowerowych. Szczególnie jednak polecam szlak narciarski „Bieguś” przy Nadleśnictwie w Janowie Lubelskim. Otóż w ramach rozbudowy infrastruktury turystycznej na Ziemi Janowskiej w 2012 roku wzbogaciliśmy się o odcinki Szlaku Czarnej Perły – zbudowane w ramach projektu UE Pięć Zalewów. Składają się na niego: odcinek rowerowy (Czarna Perła), konny (Cwał) i narciarski (Bieguś). Planszowa mapa przebiegu całego szlaku jest dostępna przy Hotelu Ośrodka Edukacji Ekologicznej – Lasy Janowskie, gdzie w terenie przebiegają odcinki rowerowy i narciarski a w pobliżu też konny. Jest zapowiedź, że niektóre odcinki szlaku narciarskiego będą odpowiednio utwardzane i wyrównywane specjalnym skuterem śnieżnym – co wydatnie poprawi warunki do jazdy na nartach biegowych. Jest też zapowiedź uruchomienia wypożyczalni „biegówek”.

Informację o miejscach wyjazdów znajdziemy na wspomnianej stronie internetowej LGD „Leśny Krąg” – gdzie polecam opracowanie „Na nartach biegowych po Ziemi Janowskiej” oraz interaktywną mapę całego obszaru szlaku „Czarna Perła” – oczywiście z naszym odcinkiem narciarskim „Bieguś”. Mapa pod adresem

Ciekawe opracowania o narciarstwie biegowym znajdziemy też na stronach internetowych Koła Terenowego PTTK „Ziemia Janowska”, Gimnazjum Publicznego, Publicznej Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół.

A więc, teraz czekamy już tylko na łaskawość Świętego Mikołaja i sprzyjającą aurę z odpowiednimi opadami śniegu.

 

Antoni Sydor  
Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej  

Foto: Marzena Sadecka, Joanna Sydor,
Krzysztof Kurasiewicz, Paweł Żółkiewski, Internet