Narty biegowe i łyżwy

Czwartek, 10.02.2011 r.

Narty biegowe i łyżwy

Jest prawie połowa lutego i sezon nart biegowych powoli zmierza do zakończenia. Narciarze liczą jeszcze na jakieś fale ochłodzenia z opadami śniegu ale obecnie śnieg zalega tylko na wyżynie i to w jarach lub za drzewami. Przy odpowiedniej pogodzie można tam pojeździć na ostatnich płatach pięknego, wiosennego firnu. Przykładem takiego układu pogody był dzisiejszy mroźny ale słoneczny poranek. Wyprawa na narty biegowe to najpierw 20 – to minutowy marsz po polnych drogach a w znanym sobie miejscu jazda po 25 – cio metrowym płacie zmrożonego śniegu. Warunki wyśmienite!
Ale to jest jazda dla koneserów narciarstwa, miłośników pieszych wędrówek i rozległych widoków na wyżynie. Natomiast wszystkim zwolennikom sportów zimowych proponuję odwiedzenie sztucznego lodowiska „Biały Orlik” przy Szkole Podstawowej Nr 5 w sąsiednim Biłgoraju.
Byłem tam w ubiegły czwartek i obejrzałem tą nowoczesną inwestycję sportu i rekreacji uruchomioną 1 lutego 2011 r. Obiekt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00 dla uczniów Szkól (grupy zorganizowane) a w godz. 16.00 – 21.00 jest wstęp wolny; w soboty i niedziele w godz. 9.00 – 21.00 jest wstęp wolny. Wstęp jest bezpłatny, trzeba dokonywać telefonicznej rezerwacji.
Z rozmowy z opiekunem grupy łyżwiarzy z SP 5 w Biłgoraju wynika że mogą z lodowiska korzystać również mieszkańcy Janowa Lubelskiego. Przed wyjazdem proponuję zapoznać się z Regulaminem dostępnym na stronie internetowej SP 5 w Biłgoraju.
Adres: Szkoła Podstawowa Nr 5 w Biłgoraju, ul. Nadstawna 62 A.
Do spotkania na „Białym Orliku” w Biłgoraju!
 
Antoni Sydor 
Autor „Koncepcji narciarstwo biegowe i śladowe
 w Janowie Lubelskim i okolicach – 2006 r.”