Wyjazd na łyżwy do Zamościa – grudzień 2022 r.

Wyjazd na łyżwy do Zamościa – grudzień 2022 r.

Szkolenia zimowych aktywności w KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim.

W Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim trwają szkolenia zimowych aktywności ruchowych: nart biegowych i łyżew.

Po szkoleniu teoretycznym w siedzibie Klubu i praktyce narciarskiej w Parku Rekreacji Zoom Natury – na jazdę ćwiczebną na łyżwach wybrano lodowisko sztuczne w Zamościu.

Na miejsce, w mroźny (ok. – 4 o C) i chmurny poranek 13.12.2022 r. członkowie KAR

dojechali wynajętym busem. Dojechali zawsze dobrze utrzymaną DK 74 – przez zaśnieżone wzniesienia i doliny Roztocza a później równinę Padołu Zamojskiego.

W Zamościu samo dojście z parkingu w obrębie murów miejskich (plac d. Dworca Autobusowego) do lodowiska OSiR przy Ratuszu na Rynku Wielkim było lekcją historii budownictwa Renesansu w tej Padwie Północy. W marszu przez pokryte śniegiem i lodem ulice oraz Rynek Solny zwrócili uwagę na modernizowaną Akademię Zamojską.

W br. zakładanie łyżew i pierwsze kroki na tafli lodu „poszły” sprawniej niż na pierwszej jeździe w 2021 r. Przed zajęciami Instruktor przypomniał program i zasady bezpieczeństwa  – jazda po kręgu odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. W grupie osoby doświadczone wspierały początkujących, czy tych którzy „nie jeździli od 40 – tu lat”. Dla nowicjuszy przydatne były pingwinki; później niektórzy stopniowo ograniczali to wsparcie na rzecz jazdy samodzielnej. Dawało to satysfakcję i uznanie doświadczonych kolegów i koleżanek a nawet zamojskiej, licealnej młodzieży popisującej się wymyślnymi ewolucjami. Ale na tafli Janowiacy też wyróżniali się – mikołajowymi czapkami z pomponami.

Po łyżwach udali się do baru na pożywną i w rozsądnej (nadal) cenie przekąskę, później odwiedzili usytuowaną w pobliżu piękną świątynię – barokowy kościół Ojców Franciszkanów a na koniec wstąpili do nieznanej dotąd kawiarenki. Tam, w ciekawych wnętrzach z epoki Renesansu delektowali się pyszną kawą i rozgrzewającą herbatą „zimową”. Obejrzeli też niezwykle ciekawe piwnice, teraz zaadoptowane na stylową restaurację. Od właścicieli lokalu dowiedzieli się o historii i staraniach o utrzymanie stylu tego zabytkowego obiektu oraz o wymogach konserwatora zabytków.

Po tak dużej serii wrażeń – wczesnym, zimowym zmierzchem wrócili do Janowa z postanowieniem kontynuacji jazdy na łyżwach.

Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. „Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia” – „Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa 2022”.

Antoni Sydor – Koordynator zadania KAR „Rekreo – Styl” JL, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej, Przewodnik Turystyczny.

Foto: Władysława Ciupak

Janów Lubelski, 14.12.2022 r.