Spotkanie i warsztaty w wiosce pszczelarskiej „Mioduszka„ w Momotach Dolnych

Spotkanie i warsztaty w wiosce pszczelarskiej „Mioduszka„ w Momotach Dolnych

W dniu 10.06.2024. w godzinach 9.00-13.00 odbyło się spotkanie i warsztaty w wiosce pszczelarskiej „Mioduszka” w Momotach Dolnych. Operacja realizowana przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Leśny Krąg” w ramach  projektu współpracy p.n. „Turystyka-Przedsiębiorczość-Promocja”.

W spotkaniu i warsztatach udział wzięły przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 4 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janowie Lubelskim wraz z opiekunami oraz pracownicy biura LGD.

Celem spotkania i warsztatów było przekazanie wiedzy na temat życia i zwyczajów pszczół oraz pracy pszczelarzy. W ramach warsztatów uczestnicy obejrzeli bardzo ciekawą prezentację o życiu i zwyczajach pszczół, pracy pszczelarza, poznali rodzaje miodów. Następnie zaprezentowano różne rodzaje uli, a na przykładzie demonstracyjnego ula szklanego mogli z bliska zobaczyć jak żyją i zachowują się  pszczoły oraz matka pszczela bezpośrednio w ulu, co zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie, podobnie jak wizyta w pasiece, która była kolejnym punktem programu, do której wszyscy musieli ubrać odpowiednie stroje pszczelarskie.  Na miejscu uczestnicy dostali podkurzacze i jak prawdziwi pszczelarze pracowali w pasiece. Po wyjściu z pasieki grupa udała się do domku do apiterapii, żeby oddychać leczniczym powietrzem pełnym „pszczelego” aromatu oraz zrelaksować się słuchając dźwięków pszczół. Uczestnicy zostali również oprowadzeni po placu na którym rosną rośliny miododajne, oraz przedstawiono i omówiono im treści tablic z których dodatkowo wyniknęło szereg informacji i ciekawostek o pszczołach. Wszyscy wzięli również udział w pokazie wirowania miodu, sami również doświadczyli jaka to ciężka praca, za którą nagrodą była konsumpcja miodu. Następnie wszyscy uczestnicy bardzo chętnie wzięli udział w warsztatach wyrobu produktów z wosku, podczas którego powstały naprawdę piękne świeczki. Na koniec uczestnicy warsztatów zostali poczęstowani kiełbaską z grilla i pysznym ciastem, które przygotowali dla nich właściciele pasieki. A przed wyjazdem, każdy uczestnik  w ramach pamiątki otrzymał zrobione przez siebie świeczki oraz słoiczek miodu.

Prezes Zarządu

Aneta Kuźnicka

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Leśny Krąg”.

Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.