Narciarstwo biegowe i śladowe w 2008 r.

Narciarstwo biegowe i śladowe w 2008 r.

 

Antoni Sydor   Janów Lubelski, 29.02.2008 r.

ul. Bialska 43
23 – 300 Janów Lubelski

treść artykułu do Gazety Janowskiej:

Narciarstwo biegowe i śladowe.

Sezon zimowy 2007 / 2008 na nartach biegowych generalnie już za nami.
Biorąc pod uwagę że klimat i pogoda są materią bardzo delikatną i zmienną, może będą jeszcze jakieś małe jazdy, ale przyszła już pora na podsumowanie tego co dokonaliśmy w sezonie  2007 / 2008.
W niedzielę 24.02.2008 r. na terenach Ośrodka Sportu i Rekreacji nad Zalewem Janowskim Lokalna Grupa Działania „Leśny Krąg” zorganizowała II edycję Zimowej Imprezy Promocyjnej p.n.  “Bobry też biegają z nami”. Niestety, z uwagi na brak śniegu przeprowadzona została konkurencja zastępcza – bieg przełajowy. Jako elementy biathlonu, odbyło się strzelanie z karabinka sportowego. W tym roku wprowadzono też w formie pokazu nowe dyscypliny związane z przygotowaniem do jazdy na nartach biegowych: jazdę na łyżworolkach (wykonanie przez Publiczną Szkołę Podstawową w Momotach Górnych) i chód z kijkami NORDING – WALKING. Dla dzieci i młodzieży przeprowadzono konkursy „rzut zgryzem bobrowym do celu” oraz konkurs wiedzy o bobrach. Wielkim powodzeniem cieszyły się otwarte imprezy dla wszystkich chętnych, tj. I Mistrzostwa LGD „Leśny Krąg” w Strzelaniu z Broni Śrutowej oraz  I Mistrzostwa LGD „Leśny Krąg”  w Rzucie Zgryzem Bobrowym – ta ostatnia konkurencja przerosła oczekiwania organizatorów, gdyż należało limitować ilość uczestników. Należy również nadmienić, że oprócz szkół które aktywnie brały udział w naszej imprezie na dystansach biegowych w poszczególnych kategoriach organizatorzy przeprowadzili bieg rodzinny i bieg open dla wszystkich chętnych. Ponadto można było odbyć przejażdżkę pojazdem terenowym.
W czasie imprezy była piękna, słoneczna pogoda, co zachęciło wielu mieszkańców Janowa do spaceru nad Zalew Janowski i obserwacji imprezy.
Bardziej skomplikowane i pracochłonne były przygotowania do sezonu zimowego na nartach biegowych.
Zostały zawarte Umowy Użyczenia kompletnych nart biegowych (narty, kijki, buty) ze szkołami z Gmin  stowarzyszonych w LGD „Leśny Krąg”: Janowa Lubelskiego (Publiczne Gimnazjum i Zespół Szkół),  Modliborzyc (Zespół Szkół w Wierzchowiskach) i Potoka Wielkiego (Zespół Szkół w Potoczku). Na warunkach tych umów szkoły użytkują nieodpłatnie po 5 par nart i uczestniczą  w imprezach LGD.
Odbyto kilka spotkań opiekunów ekip szkolnych z Prezesem Zarządu LGD i osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie i przeprowadzenie poszczególnych konkurencji na ZIP 2008.
Zorganizowano wyjazd opiekunów ekip szkolnych i osób odpowiedzialnych do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tomaszowie Lubelskim w celu zapoznania się z warunkami przygotowań oraz prowadzenia imprez narciarskich w podobnych do naszych warunkach terenowo – klimatycznych. OSiR i Lubelski Okręgowy Związek Narciarski z siedzibą w Tomaszowie Lubelskim organizują ok. 10 biegów narciarskich w sezonie.
Przed ZIP 2008 odbywały się treningi indywidualne i w szkołach. Opiekunowie zapoznawali uczniów ze sprzętem a gdy tylko pojawił się śnieg pokazywali pierwsze kroki na nartach. Również narciarze indywidualni (jest ich już kilku) mieli okazję pojeździć po alejkach Parku Miejskiego i Parku Misztalec oraz zbadać praktyczną przydatność tras nad Zalewem Janowskim. Byli też tacy co podziwiali piękne Lasy Janowskie na szlakach do Porytowego Wzgórza, Kruczka i Pikul a nawet w okolice legendarnych wśród narciarzy Gór Tułowych. W dalekich wyprawach została spenetrowana Trasa Glinianych Garnków do Łążka oraz  odcinek Trasy Leśnego Skarbca od Łążka – Nowej Wsi do Rudzkiej Składnicy. Były tradycyjne jazdy projektowanym szlakiem krawędziowym, skąd można było podziwiać dalekie przestrzenie Lasów Janowskich i bliskiego Roztocza.
A więc pomimo znikomości pokrywy śnieżnej, był to sezon udany.
Co do przyszłego sezonu i kolejnej Zimowej Imprezy Promocyjnej, to jest zamiar utrzymania dotychczasowej formuły imprezy oraz włączenia już jako dyscypliny jazdy na łyżworolkach i nartorolkach a także chodu z kijkami NORDING – WALKING.
Jest też zamiar doposażenia szkół w narty biegowe i zorganizowanie kilku wyjazdów dla narciarzy na tereny gdzie śnieg dłużej zalega.
Koniecznością są prace nad wyznaczeniem, budową i oznakowaniem zaplanowanych tras narciarskich oraz zakup sprzętu (skuter śnieżny) do przygotowania tych tras.
W dalszej perspektywie trzeba zaplanować budowę toru do jazdy na łyżworolkach i nartorolkach.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych aktywnym spędzaniem wolnego czasu do siedziby LGD „Leśny Krąg” ul. Jana Pawła II 5 w celu uaktualnienia planu działań na przyszłe lata.
Zainteresowanych nartami biegowymi zapraszamy na stronę internetową LGD  „Leśny Krąg”
www.lesnykrag.pl

Janina Skubik – Prezes LGD  „Leśny Krąg”
Andrzej Majkowski – Sędzia Główny ZIP 2008
Antoni Sydor – Autor Koncepcji Narciarstwo Biegowe i Śladowe w Janowie Lubelskim i Okolicach.