
Na nartach biegowych na Ziemi Janowskiej – prawdziwa zima w drugiej połowie stycznia 2021 r.
7 lutego, 2021W czasie umiarkowanej zimy dobrym sposobem na aktywność ruchową są narty biegowe. W sezonie 2020 – 2021 r pierwsze jazdy na nartach biegowych były pod koniec listopada 2020 r. w Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim (KAR Rekreo – Styl JL). Wtedy w naszym Janowie zapanował mróz (do – 10 o C) a później spadł niewielki śnieg i się utrzymał. Jednak po tygodniu deszcz zmył tą niewielką otulinę.
Od początku stycznia 2021 r. temperatura oscylowała około 0o C a niekiedy nieśmiało popadywał drobny śnieg. Dopiero zachodni front przyniósł ochłodzenie, co w połączeniu z wilgocią dało nocny śnieg, który mieszkańcy naszego Janowa zobaczyli w środę (13.01.2021 r.) rano. Popadujący śnieg i postępujące ochłodzenie (nad ranem piątek 15.01.2021 r. to – 10oC) dało stabilizację warunków jazdy.
A więc – można pojechać na narty biegowe – jedną z zalecanych zimą aktywności ruchowej. Tu nadal polecam tereny Parku Rekreacji Zoom Natury nad Zalewem Janowskim a to biorąc pod uwagę niewielką odległość od centrum, dogodny parking i ukształtowanie terenu.
Do tej pory w zimowe, niedzielne południa na tym rozległym terenie było zazwyczaj cicho: na alejkach nieliczni spacerowicze, czasem trenujący biegacz czy rowerzysta a w kąpielisku kilku morsujących.
Na miejscu, po ocenie warunków proponuję jazdę blisko lasu, na dawnych terenach skoków konnych. Tam śniegu jest najwięcej a jazdy są najlepsze.
Wstępne kroki koniecznie trzeba poświęcić na rozgrzewkę. Gdy mamy wewnętrzny sygnał o gotowości organizmu do wysiłku – ruszamy w teren. Pierwsza osoba z grupy przeciera trasę i nadaje tempo marszu. Po drodze należy uwzględniać poszanowanie istniejącej infrastruktury i roślinności Parku. Przy dobrych warunkach można zatoczyć pętlę, obejmującą jazdę przy wydmach polodowcowych. Przy dobrej kondycji można wyruszyć dalej: wokół Zalewu, leśnymi dróżkami a nawet do leśnego uroczyska w Kruczku.
Po drodze warto obserwować przyrodę.
Już niedługo na krzewach leszczyn zobaczymy zwisające „kotki” – męskie kwiatostany będące oznaką bliskiego przedwiośnia. Urozmaiceniem będą odgłosy przyrody: kwakanie kaczek, czasem krakanie przelatujących kruków z Lasów Janowskich a nawet gwizd zimorodka.
Ta porcja ruchu w otoczeniu czystego środowiska przyniesie oczekiwaną poprawę kondycji ale też dotlenienie organizmu i słoneczną dawkę witaminy D.
A czym jest coraz bardzie popularna witamina D?
Warto pamiętać, że zima znacząco eliminuje dostęp do słońca. Ostatnie zmiany w stylu życia społeczeństwa – na bardziej zamknięty w obiektach (dom, szkoła, biblioteka, biuro, fabryka, market, hala sportowa, samochód) spowodowały, że ograniczeniu uległa ilość czasu człowieka na otwartej przestrzeni – w tym czasu z ekspozycją na słońce.
Efektem jest niedobór witaminy D, który objawił się u 90% badanych. Ten stan zwrócił uwagę nauki i publicystów a od 3 – 4 lat zaczęto mówić na ten temat w czasie wizyt lekarskich oraz zakupu leków i suplementów w aptekach. Pojawiły się publikacje z wynikami nowych badań i zaleceniami poprawy zdrowia. Potwierdzono przydatność witaminy D (działającej też jako hormon) dla odpowiedniego stanu kości u dzieci (krzywica) i u dorosłych (osteoporoza). Ponadto wskazano, że utrzymywany w normie poziom witaminy D pozytywnie wpływa na układ nerwowy przyczyniając się do jego regeneracji. Także wspiera układ krążenia, rozrodczy i metabolizm tkankowy. Usprawnia układ immunologiczny, ma więc znaczenie dla naszej odporności.
Występujący niedobór trzeba uzupełniać dietą (tłuste i wolno żyjące ryby, żółtka jaj, tłuste mleko) oraz odpowiednią suplementacją. Trzeba też analitycznie badać jej poziom w organizmie.
Ale zawsze warto korzystać z dobrodziejstwa natury w postaci darmowej, codziennej dawki słońca.
Wątek witaminy D opracowano w oparciu o:
1/ Angora – tygodnik, Nr 46 (1430), 12.11.2017 r.
2/ Zdrowa wiedza – poradnik świadomego pacjenta, Nr 7/2019 r. i Nr 6/2020 r.
3/ Świat zdrowia – bezpłatny miesięcznik o zdrowiu, Nr 7 (139), wrzesień 2020 r.
Antoni Sydor
Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej
Foto: Joanna Sydor (2018 r.)
Janów Lubelski, 15.01.2021 r.