Na nartach biegowych na Ziemi Janowskiej. Wiosenny firn – końcówka lutego 2021 r.

Znakomite warunki narciarskie w Janowie Lubelskim i okolicach (śnieg około 50 cm, mróz ok. – 10 oC) od początku  lutego zachęciły wiele osób do czynnej aktywności. W sklepach wykupiono plastikowe sanki dla dzieci, w jedynym komisie sprzedano od kilku lat zalegające narty. W środowisku uznających ruch za działanie prozdrowotne pytano o możliwość wypożyczenia nart biegowych, bo szkoły nie uruchomiły wypożyczalni a poza tym dysponują przeważnie małymi numerami butów.

Intensywnie korzystała z warunków powiększona w połowie lutego grupa z Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” z Janowa Lubelskiego. Najpierw pod opieką Instruktora a później samodzielnie jeżdżono na dobrze przygotowanych (torowiska ratrakowe) terenach Parku Rekreacji Zoom Natury nad Zalewem Janowskim, na  Placu z Górką Saneczkową Osiedla Zaolszynie, przy Górce Saneczkowej PSP, na terenie Parku Misztalec, na trasie „Bieguś” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Janów Lubelski, na zboczach krawędzi Roztocza Zachodniego w Modliborzycach.

Z opowieści w Internecie oraz telefonicznych relacji wiemy o ambitnych działaniach  narciarzy / łyżwiarzy w Łążku Garncarskim, nazwanym przez nich na tą okoliczność „Łążkiem Narciarskim”. Warto wspomóc narciarską radą i odwiedzić tą otoczoną wydmami polodowcowymi, rozpoczynającą nowe życie miejscowość.

Natomiast w naszym Janowie pod koniec lutego wraz z wyższym słońcem i południowym wiaterkiem przyszło ocieplenie. Nocne zmrożenia (ok. – 5 oC) przerabiały śnieg w lodowe kryształy – wiosenny firn. Zmrożenia skutecznie hamowały też nadmierne topnienie śniegu, zapobiegając występującym kiedyś corocznie powodziowym wezbraniom okolicznych rzek (Białka, Borownica, Żytniówka, Przyborowie). Od poniedziałku 22.02. do piątku 26.02.2021 r. w południe, w zacisznych zakątkach było tak ciepło (ok. + 15 oC do + 20 oC), że jeżdżono w koszulach z podwiniętymi rękawami. Było wielu spacerowiczów, rowerzystów, maszerujących z kijkami NW, desko rolkarzy, obserwatorów budzącej się do życia przyrody – wszystkich amatorów fito aerozoli i słonecznej dawki witaminy D.

Ale po południu i wieczorem w piątek (26.02.), północny wiatr z deszczem to odwrócił, stabilizując topnienie śniegu i dając szanse na kolejne jazdy.

 

Do czego zachęca –

Antoni Sydor – Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej, Instruktor Sportu i Rekreacji Ruchowej

Foto: Zuzanna Skoczyńska (17.02.2021 r.), Joanna Sydor (2014 r.)

Janów Lubelski, 01.03.2021 r.