Na nartach biegowych w Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Prawdziwa zima na początku stycznia 2019 r.

Od początku stycznia 2019 r. na Ziemi Janowskiej mamy prawdziwą zimę. Stało się to za sprawą północnych wiatrów, które na Bałtyku spowodowały sztorm 10 0 w skali Beauforta a u nas zawieje śnieżne i mróz ok. – 5 0 C.

Do tej pory sezon narciarski 2018 / 2019 nie był zbyt atrakcyjny. Od połowy listopada był silny mróz a później  ocieplenie i dwie fale małych opadów śniegu. Dla narciarzy biegowych to wystarczyło aby przygotować sprzęt i wykonać kilka jazd próbnych.

Teraz, gdy spadło ok. 10  – 15 cm śniegu, cenne są przygotowane tereny do uprawiania sportów zimowych. Wprawdzie typowych tras narciarskich  w Janowie jeszcze nie posiadamy ale zbliżone warunki istnieją  na terenach Parku Rekreacji Zoom Natury nad Zalewem Janowskim. Leśny mikroklimat oraz liczne dróżki przy wydmach polodowcowych stwarzają tam dobre warunki dla narciarstwa śladowego a nawet biegowego. W sezonie 2016/2017, gdy opady śniegu były obfitsze, przy użyciu  skutera śnieżnego wykonano tam bardzo przydatne torowiska na trawnikach i na grobli wokół Zalewu.

Należy zaznaczyć, że przez Zoom Natury prowadzą oznakowane szlaki turystyczne, w większości nadające się do turystyki narciarskiej. Trzeba tylko zasięgnąć informacji o odcinkach szutrowych (nieprzejezdnych przy małej pokrywie śniegu) i pamiętać, że odcinki przez drogi publiczne należy pokonywać  pieszo. W ten sposób Szlakiem Rowerowym „Czarna Perła” dotrzemy do Ośrodka Edukacji Ekologicznej i dobrego szlaku narciarskiego „Bieguś”. Z kolei tzw. Starą Drogą Kruczkową dotrzemy do leśnej kapliczki Św. Antoniego nad rzeką Trzebenszą a stamtąd oznakowanymi szlakami do  Cegielni, Porytowego Wzgórza, Gierlachów, Gór Tułowych i Szklarni.

Być może znów będą torowiska w Zoom Natury. Dla uniknięcia zadeptania warto je byłoby (tak jak to robią inni) odpowiednio oznakować.

Na załączonych foto: jazdy w Zoom Natury w sezonie 2017/2018 i dobry przykład oznakowania.

Antoni Sydor

Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej

Foto: Joanna Sydor, Internet – suwalking

Janów Lubelski, 04.01.2019 r.