Na nartach biegowych na Ziemi Janowskiej – podsumowanie sezonu 2018/2019

Według ocen właścicieli wyciągów narciarskich w Szczyrku (posezonowa relacja w TV) sezon narciarski 2018 / 2019 był najlepszym od 30 lat. Na taką ocenę złożyła się wyjątkowo obfita pokrywa śniegu oraz prawdziwe tłumy narciarzy na stokach, w restauracjach i w hotelach.

Z pewnością tak było też na terenie Powiatu Janowskiego, gdzie mamy dwa stoki  do narciarstwa zjazdowego (Chrzanów i Batorz) oraz trasę narciarstwa biegowego „Bieguś” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie w Janowie Lubelskim.

Warunki narciarskie:

Na Ziemi Janowskiej od połowy listopada 2018 r. był silny mróz a później  ocieplenie i dwie fale małych opadów śniegu. Natomiast na początku stycznia br. zawieje śnieżne i mróz ok. – 5 0 C przyniosły prawdziwą zimę. Na to tylko czekali narciarze, właściciele sań konnych, rolnicy i cała przyroda. Dobre jazdy na nartach biegowych

były do końca stycznia a sporadyczne jeszcze w II połowie lutego.

Szkolenie i jazdy:

1/ W tym sezonie powrócono (po kilku latach przerwy) do szkolenia podstawowego  w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej OSP w Janowie Lubelskiej. Warto dodać, że Janowska OSP posiada 18 kpl. nart zakupionych z dotacji Gminy Janów Lubelski na realizację zadań publicznych (profilaktyka uzależnień poprzez popularyzację zajęć sportowych) jeszcze w 2011 r. i w 2013 r. Po zakupie narty były użyczone do Publicznego Gimnazjum w Janowie Lubelskim; zwrot nastąpił w 2017 r. – były używane w czasie Zimowych Imprez Narciarskich na Osiedlu Zaolszynie.

Są uzgodnienia przeprowadzenia szkolenia dla MDP OSP w Modliborzycach a później zawodów.

2/ Po kilku latach rozmów i zachęt zorganizowano szkolenie (sprzęt prywatny) w grupie Janowskich Seniorów uczęszczających na zajęcia w Fitness Klubie PILATES w Janowie Lubelskim.

3/ Na sprzęcie użyczonym z OSP w Janowie Lubelskim zorganizowano też szkolenie w grupie Janowskich Harcerzy ZHP.

Powyższe zajęcia prowadzono w obiektach (Harcówka, Garaż OSP, Biblioteka Pedagogiczna) oraz w terenie (plac przed Harcówką i Garażem, chodnik ul. Ks. Skorupki i tereny Parku Rekreacji Zoom Natury nad Zalewem Janowskim).

Relacje z tych działań zamieszczono na stronie internetowej Janowa Lubelskiego i w Gazecie Janowskiej.

4/ Według informacji na stronie internetowej Zespołu Szkół w Janowie Lubelskim: planowano zajęcia nart biegowych, ale z uwagi na pogodę (brak śniegu) przeprowadzono zajęcia Nordic Walking.  ZS posiada 15  kpl. nart biegowych zakupionych w 2011 r. (dofinansowanie MSWiA). Na tych doskonałych, nowych nartach w 2013 r. zorganizowano w Zoom Natury  zawody „Dorównaj Justynie Kowalczyk”.

5/ Według informacji Nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim – w tym sezonie też przeprowadzili szkolenia i jazdy narciarskie na sprzęcie (15 kpl.) zakupionym dla PSP z dotacji Gminy Janów Lubelski w projekcie LGD „Leśny Krąg” jeszcze w 2010 r.

Potrzeba wsparcia:

1/ Od kilku lat brak jest informacji o wykorzystaniu zakupionych w 2007 r. przez LGD „Leśny Krąg” 20 kpl. nart biegowych i przekazanych w użyczenie dla szkół: ZS w Janowie Lubelskim, PG w Janowie Lubelskim, ZS w Potoczku i ZS w Wierzchowiskach.

Rozmowy i propozycje:

1/ Prowadzono rozmowy o poprawie dostępności Szlaku Nart Biegowych „Bieguś” poprzez wyznaczenie trasy zastępczej na terenie OEE przy Hotelu oraz poprzez poprawę nawierzchni tego szlaku na terenie lasów prywatnych.

2/ Trwają rozmowy o wyznaczenie i oznakowanie trasy nart biegowych na grobli wokół Zalewu Janowskiego i na terenie Parku Rekreacji Zoom Natury oraz o uruchomienie wypożyczania 15 kpl. nart biegowych zakupionych w 2012 r. w ramach projektu „Pięć Zalewów Morze Atrakcji”.

3/ W rozmowach w szkołach i organizacjach pozarządowych postulowana jest potrzeba stałego prowadzenia Zimowej Imprezy Promocyjnej. Zgodnie z założeniem, sformułowanym ponad 10 lat temu w LGD „Leśny Krąg” (organizatora ZIP) działania organizacyjne i sama impreza wpłynie mobilizująco na środowisko związane z aktywnością ruchową jak również na poprawę atrakcyjności turystycznej Ziemi Janowskiej.

 

Antoni Sydor – Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej.

Janów Lubelski, 25.04.2019 r.