Na nartach biegowych w Janowie Lubelskim – podsumowanie sezonu 2017/2018

 

Sezon narciarski 2017 / 2018 pod względem warunków śniegowych nie był jednorodny; tu panowała wręcz huśtawka ociepleń i silnych zmrożeń. Pierwsze jazdy  na nartach biegowych były już na początku grudnia ale z uwagi na brak śniegu kolejne były dopiero po połowie stycznia. Dopiero wtedy odpowiednia pokrywa śniegowa zaległa na trawnikach, polnych drogach, leśnych polanach oraz za szpalerami drzew i krzewów. Tak trwała zima, tak zbliżało się przedwiośnie i już oczekiwana przez świat przyrody wiosna.

Ale w połowie marca, gdy pojawiły się już pierwsze oznaki wiosny – powiał syberyjski mroźny wiatr i nad środkowo – wschodnią Polską spotkał się ze sporą dawką wilgoci znad Morza Czarnego. Efekt był „murowany”. Śnieg padał i zamarzał natychmiast.

Pierwsza śnieżna nawałnica przeszła nad Lubelszczyzną po południu w piątek 16 marca  a powtórka nastąpiła już rano we wtorek 20 marca. To dało ok. 20 cm pokrywy a silny wiatr powodował miejscowe zaspy do 1 m wysokości. Ten układ zaskoczył nie tylko drogowców, ale cały świat przyrody z pojedynczymi kosami, żurawiami i całymi stadami bocianów. Wykorzystali to narciarze na dobre jazdy i dotarcie do ulubionych a dotychczas niedostępnych terenów narciarskich.  Ostatnie jazdy po wiosennym firnie przeprowadzono na terenach Zoom Natury w słoneczne południe Niedzieli Palmowej – 25 marca.

W sezonie jeżdżono w Parku Miejskim, Parku Misztalec, na szlaku nart biegowych „Bieguś” przy OEE, w Parku Rekreacji Zoom Natury, przy Placu Zabaw na Osiedlu Zaolszynie. Jeżdżono też na wielu odcinkach polnych i leśnych dróg wiodących nas na spotkanie z przyrodą, historią i kulturą Ziemi Janowskiej.

Jak co roku, obserwowano zwiększone zainteresowanie narciarstwem biegowym. Na szlakach spotykano wieloletnich pasjonatów ale też zupełnie nowych adeptów tej zalecanej przez lekarzy i fizjoterapeutów formy rekreacji Jest to powszechny trend cywilizacji XXI wieku i z pewnością dotrze szerszą falą do naszego miasta.

A więc warto dbać o rozwój terenów narciarskich, utrzymanie już istniejących oraz  czynić starania się o sieć połączeń narciarskich pomiędzy ośrodkami wypoczynkowymi.

Na załączonym foto jazda z 5 – cio latką na terenach Zoom Natury w dniu 18.02.2018 r. Foto uzyskano na początku upalnego (ponad 30 st.C) sierpnia 2018 r.

 

Antoni Sydor – Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej.

Foto: Joanna Sydor

Janów Lubelski, 03.05.2018 r.