Na nartach biegowych w Janowie Lubelskim – początek sezonu 2017/2018

Nareszcie w Janowie Lubelskim, położonym na pograniczu Roztocza Zachodniego i Kotliny Sandomierskiej mamy prawdziwą zimę. Po święcie Trzech Króli powiał wschodni wiatr i dostarczył z Syberii solidną dawkę mrozu do ok. – 12 0 C. Później wichura zwana w Europie huraganem Fryderyka przyniosła z Atlantyku ocieplenie i opady śniegu. Co ważne, ten śnieg na zamarzniętej ziemi nie stopił się. Teraz od kilku dni mamy małe opady śniegu a w nocy spadki temperatury do ok. – 5 0 C.

To wszystko dało naturalną powłokę śniegu ok. 5 – 10 cm. Nie jest to wiele, ale dla nart biegowych wystarczy.

Warto nadmienić, że narty popularnie nazywane biegówkami  (z wolną piętą) posiadają odmiany: biegowe – sportowe, śladowe – turystyczne, back country – przełajowe i turowe – z możliwością mocowania pięty. Są dyscypliną umożliwiającą rozwój wszystkich cech motorycznych i są szczególnie lubiane przez przyrodników, rowerzystów i maszerujących z kijkami Nordic Walking. Z uwagi na prostą budowę i lekkość oraz niską cenę zakupu i eksploatacji są dostępne dla dzieci, młodzieży,  dorosłych i seniorów. W zależności od wyszkolenia są stosowane w wersji wyczynowej lub rekreacyjnej.

Najlepsze do jazdy na biegówkach są przydomowe trawniki, parki, trawiaste boiska szkolne i place przy siłowniach terenowych. Dobrze wypatrzyć polną, trawiastą dróżkę za szpalerem drzew lub na północnym zboczu wyżyny, gdzie temperatura jest niższa a śnieg dłużej zalega. Dobre są też gruntowe drogi leśne.

To wszystko powinno być blisko miejsca zamieszkania, gdyż unikniemy kłopotliwego dojazdu i zmiany obuwia. Najlepiej od razu w domu założyć buty narciarskie i od progu wyruszyć na trasę.

W naszym mieście polecam tereny: Placu Zabaw na Osiedlu Zaolszynie (jest nowy najazd), Górki Narciarsko – saneczkowej przy PSP, Parku Misztalec, Parku Rekreacji Zoom Natury, szlaku „Bieguś” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, trasy do Kapliczki św. Antoniego w Kruczku.

Szkoda, że na części polecanych terenów są odcinki zajeżdżone samochodami a wykonane torowiska deptane są przez spacerowiczów. Warto, aby administracja i gestorzy umieścili tam odpowiednie znaki zakazu a po sezonie zadbali o poprawę tych atrakcyjnych rekreacyjnie i przyrodniczo terenów.

Od Nowego Roku dni są wyraźnie dłuższe a na trasie uważny narciarz napotka pierwsze sygnały zbliżającej się wiosny w świecie przyrody: szczebioty sikorek w przydomowych zaroślach, pianie kogutów pilnujących stadek kur, toki kaczek krzyżówek, kwitnienie olszy i leszczyny.  W te przedwiosenne dni na chętnych czeka

słoneczna dawka stymulacji produkcji przez organizm człowieka witaminy D, regulującej gospodarkę wapnia i fosforu. Natomiast na leśnych trasach przez bory sosnowe w słoneczne dni narciarze napotkają fitoaerozole obniżające ciśnienie krwi oraz działające dezynfekcyjnie na układ oddechowy i tonizująco na układ nerwowy człowieka.

A więc warto pojechać na narty biegowe i korzystać z bogactwa naszej Ziemi Janowskiej.

Więcej informacji o doborze sprzętu, przygotowaniu do jazdy i polecanych trasach  można znaleźć na stronie internetowej LGD „Leśny Krąg” – w zakładce „Narciarstwo biegowe i śladowe”.

Antoni Sydor

Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej

Foto: Joanna Sydor, Suwalking.pl, Internet

Janów Lubelski, 22.01.2018 r.