Na nartach biegowych w Janowie Lubelskim – prawdziwa zima 2016/2017

Jeszcze przed feriami (od 16.01.2017 r.) spadło sporo śniegu a później ścisnął siarczysty mróz (- 20 o C). Wtedy młodsi mogli zobaczyć jak wyglądały kiedyś prawdzie zimy. Teraz mróz zelżał a śnieg ułożył się w trwałą powłokę. To wszystko sprzyja narciarzom i uczniom przebywającym na zimowym odpoczynku od nauki.

Narciarzom biegowym tym razem polecam ogólnodostępne tereny Parku Rekreacji Zoom Natury nad Zalewem Janowskim. Na części alejek zalega cienka warstwa ubitego śniegu co umożliwia jazdę krokiem łyżwowym – z minimalnym zaangażowaniem kijków. Na przyleśnej łące (teren dawnego hipodromu) można pojeździć dwukrokiem po torowisku wykonanym przez skuter śnieżny. Natomiast nie polecam tam jednokroku z uwagi na liczne kretowiska.

Szkoda, że wykonane torowiska (także te wzdłuż nowego zbiornika i wokół całego Zalewu) nie są oznakowane tabliczkami „zakaz chodzenia pieszo” – bowiem spacerowicze i psy skutecznie niszczą trud pracy skutera i narciarzy zakładających ślady.

Istotnym jest też, że do Zoom Natury można dojechać samochodem i skorzystać z dużego parkingu obok opisanych terenów. Jednak polecam dojazd rowerem. Wtedy alejkami sprawnie dojedziemy do wybranego odcinka torowiska lub miejsca z odpowiednią pokrywą śniegu.

Bardziej wprawnym polecam dalsze jazdy z Zoom Natury: na Szlak Bieguś w OEE, do Kruczka, do Cegielni a nawet do legendarnych Gór Tułowych.

Z pewnością po drodze spotkają liczne w tym sezonie kuligi a w przyrodzie zaobserwują pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny.

Antoni Sydor

Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej

Foto: Joanna Sydor, Dorota Kozdra, Jarosław Lalik, Suwalking.pl, Internet

Janów Lubelski, 25.01.2017 r.