Na nartach biegowych w Janowie Lubelskim – początek sezonu 2016/2017

clipboard01

Na nartach biegowych w Janowie Lubelskim – początek sezonu 2016/2017

W drugiej połowie grudnia 2016 r. w położonym na skraju Roztocza Zachodniego Janowie Lubelskim ziemię pokryła warstwa tak oczekiwanego śniegu. Trwające od końca listopada opady oraz zmienne okresy oziębień i ociepleń utrwalały śnieg w zimową powłokę. To dało możliwość, aby w pełnym miejskiego gwaru tygodniu przedświątecznym pojeździć na nartach biegowych po leśnych i polnych drogach.

W dzień Wigilijny przyszło ocieplenie a pierwszą gwiazdkę przysłoniły chmury z których sypnął gęsty śnieg. Po jedynym takim śnieżnym dywanie na Pasterkę do Kościoła można było udać się pieszo, przywołując wspomnienia dawnych lat ……

Ale już rankiem w Dzień Bożego Narodzenia było mokro a śnieg pośpiesznie spływał do naszej Białki.

Wobec takiej zmienności pogody zainteresowani zadają pytania co robić, by w sezonie zimowym pojeździć na nartach biegowych?

Odpowiedź jest prosta: – do zjawisk pogodowych trzeba się dostosować. A oczekując kolejnego podmuchu zimna i w miarę stałych opadów śniegu należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i wypatrzyć miejsce do pierwszych kroków narciarskich.

Najlepsze do nauki i jazdy rekreacyjnej są przydomowe trawniki, parki, trawiaste boiska szkolne i place przy licznych w naszym mieście siłowniach terenowych. Dobrze wypatrzyć polną, trawiastą dróżkę za szpalerem drzew lub na północnym zboczu wyżyny, gdzie temperatura jest niższa a śnieg dłużej zalega.

To wszystko powinno być blisko miejsca zamieszkania, gdyż wtedy unikniemy kłopotliwego dojazdu i zmiany obuwia. Najlepiej od razu w domu założyć buty narciarskie i od progu wyruszyć na trasę.

Więcej informacji o doborze sprzętu, polecanych trasach w naszym mieście i na Ziemi Janowskiej można znaleźć na stronie internetowej Lokalnej Grupy Działania „Leśny Krąg” w Janowie Lubelskim – w zakładce „Narciarstwo biegowe i śladowe”.

Antoni Sydor

Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej

Foto w dniu 23.12.2016 r.: Jakub Sydor

Janów Lubelski, 27.12.2016 r.