Narty biegowe – podsumowanie sezonu 2015/2016

 

Narty biegowe – podsumowanie sezonu 2015/2016


Sezon narciarski 2015/2016 był podobny poprzedniego i niestety, też charakteryzował się krótkimi cyklami śnieżnymi. 

Ale dla chętnych nawet te krótkie okresy były okazją do kilku – kilkunastu jazd o charakterze treningowym. Wtedy sprawdzano kondycję, sprzęt i trasy. Jeżdżono na terenach Góry Zaolszynie, Parku Miejskiego czy Parku Rekreacji Zoom Natury nad Zalewem Janowskim. Po intensywnym opadzie śniegu w styczniu jeżdżono także  na trasie z Osiedla Zaolszynie przez Błonie, Zoom Natury do Kruczka i z powrotem.

Ważnym przedsięwzięciem było zorganizowanie dwóch imprez narciarskich: w Parku Rekreacji Zoom Natury i na Górze Zaolszynie. Grudniowa impreza zorganizowana przez Zespół Szkół w Janowie lubelskim w Parku Rekreacji Zoom Natury z uwagi na brak śniegu odbyła się w zastępczej formule marszów z kijkami Nordic Walking.  Natomiast styczniowa impreza na Górze Zaolszynie zorganizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych i OSP w Janowie Lubelskim w dobrych warunkach śniegowych została przeprowadzona jako szkolenie i zawody towarzyskie narciarskie. Przeprowadzenie obu imprez było możliwe dzięki istniejącej bazie – kilku przygotowanych terenach rekreacyjnych na których można przeprowadzić indywidualne i grupowe treningi a także zawody towarzyskie. Te działania były też możliwe dzięki zaangażowaniu kadry oraz systematycznym zakupom sprzętu. Warto nadmienić, że od 2006 r. LGD „Leśny Krąg”, OSP, ZS i OSiR zakupiły 83 par kompletnych nart biegowych – teraz ulokowanych w  szkołach Powiatu Janowskiego (PSP, PG, ZS oraz ZS w Potoczku i ZS w Wierzchowiskach) oraz w Zoom Natury Sp. z o.o. Szczegółowy wykaz dysponentów oraz ilość sprzętu (także sprzętu treningowego – łyżworolki) znajduje się w sprawozdaniach za sezon 2011/2012 r. i za sezon 2012 / 2013 r.

W sezonie rozpoczęto starania o utworzenie podzakładki BAZA w zakładce „Narciarstwo biegowe i śladowe” na stronie internetowej LGD „Leśny Krąg”. Jest zamiar ulokowania tam informacji o zgromadzonym sprzęcie narciarskim i zasadach jego udostępniania.

W sezonie prowadzono rozmowy:

1/ w czasie obrad Konwentu Rozwoju Gminy i w Zoom Natury o możliwości budowy trasy nart biegowych wokół Zalewu oraz od OEE przez wał Zalewu i tereny Zoom Natury do Kruczka a stamtąd do Cegielni i dalej do OEE.

2/ w Nadleśnictwie Janów Lubelski i Gminie Janów Lubelski o  możliwości usprawnienia wykonanego w 2012 r. szlaku nart biegowych „Bieguś” przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim.

3/ w UMG o możliwości budowy sztucznego lodowiska w naszym mieście – z dofinansowaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki.

4/ o możliwości poprawy oznakowania naszych tras i szlaków turystyki aktywnej – wzorem Suwalszczyzny.

Budowa kolejnych tras nart biegowych jak i usprawnienia szlaku Bieguś z pewnością zwiększą atrakcyjność bazy wypoczynku zimowego w naszym mieście.

Antoni Sydor – Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej .
Autor  Koncepcji „Narciarstwo biegowe i śladowe w Janowie Lubelskim i okolicach – 2006 r.”
Janów Lubelski, 15.04.2016 r.