Na nartach biegowych – pierwsze jazdy w sezonie 2015/2016

Na nartach biegowych – pierwsze jazdy w sezonie 2015/2016 

 

Zupełnie bezśnieżny grudzień 2015 r. poprzez swoją mroźność przygotował świat przyrody i narciarzy do prawdziwej zimy. O tym, że brak śniegu jest w grudniu zjawiskiem normalnym świadczy nazwa tego miesiąca: grudzień – etymologicznie wywodząca się od zmarzniętych grud gleby na zaoranym, nie pokrytym jeszcze śniegiem polu.

Mroźną pogodę wykorzystują organizatorzy narciarstwa. Od ponad 20 lat na stokach stacji narciarskich instalują armatki śnieżne, co w takiej sytuacji umożliwia prowadzenie działalności. Od niedawna na tym rozwiązaniu wzorują się również ośrodki narciarstwa biegowego.

Ale narciarstwo biegowe i śladowe nie wymaga dużej pokrywy śniegu. Wymaga za to staranności administratora trasy i kultury użytkowników. Odpowiednio oznakowane szlaki, trasy i tereny narciarskie przed sezonem winny być uprzątnięte z gruzu i wszelkich odpadów. Wszyscy korzystający winni być odpowiednio poinformowani o konieczności utrzymania porządku oraz zakazie chodzenia i poruszania się pojazdami mechanicznymi po terenach narciarskich.

Po ostatnich opadach śniegu w naszym mieście można pojechać na szlak narciarski „Bieguś” przy Nadleśnictwie w Janowie Lubelskim. Został wyznaczony w 2012 roku, gdy wzbogaciliśmy się o odcinki Szlaku Czarnej Perły – zbudowane w ramach projektu UE Pięć Zalewów. Planszowa mapa przebiegu całego szlaku jest dostępna przy Hotelu Ośrodka Edukacji Ekologicznej – Lasy Janowskie, gdzie w terenie przebiega odcinek rowerowy oraz narciarski a w pobliżu też konny.

Miejsca do jazdy na nartach biegowych można znaleźć też w parkach miejskich, na boiskach szkolnych i przy każdej z 4 Siłowni Terenowych. W 2015 r. przy okazji instalacji urządzeń siłowni i budowy ogrodzenia Placu Zabaw na Osiedlu Zaolszynie wykonano profilowanie części zbocza na krawędzi Roztocza Zachodniego. Powstał teren zjazdowy dla saneczkarzy i miejsce do nauki ewolucji narciarskich.

Tam wszędzie warto pojechać na biegówkach dla relaksu po pracy. Warto tam potrenować przed wyjazdem na ambitną wyprawę w „góry wysokie” czy na daleką Suwalszczyznę ……

P.s.

Suwalszczyzna może być wzorem dla administratorów naszych tras i szlaków turystyki aktywnej. Przykłady oznakowania narciarskiego z Wigierskiego Parku Narodowego – na załączonych foto.


FOTOGALERIA

Janów Lubelski, 16.01.2016 r.

Antoni Sydor – Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej
Foto: Marzena Sadecka, Joanna Sydor, Krzysztof Kurasiewicz,
Internet – Suwalking.pl