Czy w Janowie Lubelskim będzie Biały Orlik?

Janów Lubelski, wt. 17.03.2015 r.

Czy w Janowie Lubelskim będzie Biały Orlik?


Trwa przedwiośnie, kwitną kępy przebiśniegów w przydomowych ogródkach i całe łany krokusów w Parku Miejskim.
Ale przedwiosennej atrakcji, śniegu naturalnego na Ziemi Janowskiej dawno już nie ma. Dzięki pasjonatom narciarstwa zjazdowego jeszcze kilkanaście dni temu  były czynne ośrodki narciarskie w Chrzanowie (do 28.02.2015 r.) i Batorzu – ale tylko dzięki wytwarzaniu sztucznego śniegu.

Od kilku lat, po medialnych przekazach o tragicznych wypadkach z załamaniem lodu – na lokalnych rzekach i zbiornikach wodnych zanikło tradycyjne łyżwiarstwo. Zimą a zwłaszcza przed feriami miejscowi właściciele hoteli i pensjonatów, ośrodków sportu i rekreacji, organizatorzy wychowania fizycznego w szkołach zastanawiają się nad możliwościami zimowych atrakcji. Są pierwsze głosy aby śnieżyć trasę nart biegowych „Bieguś” przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej – techniką taką jak śnieżenie tras zjazdowych. Są propozycje jazdy na łyżwach, ale w bezpiecznych warunkach – na sztucznym lodowisku. W związku z tym pojawia się pytanie: „czy w Janowie Lubelskim będzie Biały Orlik?”. W ten sposób pytanie, skierowane kilka lat temu do naszych władz samorządowych i lokalnych menedżerów sportu stało się nadal aktualne.

Trzeba przypomnieć, że idea Białych Orlików, czyli sztucznych lodowisk ulokowanych przy znanych nam Orlikach (boisko piłki nożnej) powstała kilka lat temu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Celem było zwiększenie ilości zajęć wychowania fizycznego na świeżym powietrzu, również w sezonie zimowym oraz popularyzacja aktywnego stylu życia. W ramach promocji Ministerstwo dofinansowywało 50% kosztów inwestycji (dotacja do 300 tys. zł) a nawet pokrywało część kosztów animatora zajęć. Standardowy koszt budowy wynosił 600 tys. zł. Z pewnością Ministerstwo byłoby skłonne również teraz wesprzeć taką samorządową inicjatywę.

Jak wynika z opublikowanej w dniu 09.03.2015 r. przez MSiT Informacji o realizacji programów „Moje Boisko – Orlik 2012” i „Biały Orlik” w latach 2008 – 2012 z dofinansowaniem Ministerstwa wybudowano 2604 boisk sportowych (w tym w Janowie Lubelskim – przy Zespole Szkół Zawodowych) i 119 lodowisk sztucznych stałych i składanych (w tym w woj. Lubelskim – 11).

Urządzenie chłodzące lodowiska zapewnia stałą, dobrą powłokę lodową już w temperaturach jakie panują od listopada do marca. Białe Orliki są bazą dla rekreacji i sportów zimowych oraz umożliwiają przygotowanie kondycyjne przed wyjazdem na narty w góry. W przypadku załamania pogody i nagłego stopienia śniegu a także bezśnieżnej zimy sztuczne lodowisko jest miejscem realizacji programu ferii i zajęć zimowych dla okolicznych szkół i placówek oświatowych. Lodowisko wzbogaca lokalną bazę turystyki aktywnej, która w sezonie zimowym znacząco wpływa na dochody firm turystycznych, ośrodków wypoczynkowych, hoteli i pensjonatów.

W ostatnich latach lodowiska zmontowano w największych miastach regionu: w Lublinie (poprzednia kolejna lokalizacja na Placu Litewskim, teraz także Icemania przy Al. Zygmuntowskich) i w Zamościu (na Rynku Wielkim). Zmontowano też w Warszawie (kolejne na Rynku Starego Miasta) i w Biłgoraju (przy PSP 5). Lodowiska zamontowano również w mniejszych ale ambitnych miejscowościach, między innymi w Gorzycach,  Puchaczowie, Ząbkach, Strzegowie, Radzyniu Podlaskim, Pionkach.

Wiele miast pilnie chce uzupełnić bazę sportu i rekreacji i już podjęło decyzje o budowie lodowisk – do nich należy Stalowa Wola.

W porównaniu z sąsiednimi ośrodkami miejskimi (Stalowa Wola, Biłgoraj, Kraśnik) w naszym mieście od lat 60 – tych XX wieku stosunkowo najwięcej inwestowano i nadal inwestuje się  w turystykę – ale tylko pozazimową. Teraz posiadanie przez Janów Lubelski znaczącej w regionie bazy hotelowej zobowiązuje do stałych nakładów w infrastrukturę towarzyszącą, zwłaszcza dla modnej turystyki aktywnej. Warto więc zastanowić się i ponownie porozmawiać o budowie takiego lodowiska w naszym mieście.

A więc, czy w Janowie Lubelskim będzie Biały Orlik?

P.s.

Lodowisko na Rynku Wielkim Starego Miasta w Zamościu czynne było do Niedzieli 08.03.2015 r. a tafla lodu była widoczna jeszcze w śnieżny piątek 13.03.2015 r.

GALERIA

Antoni Sydor – Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej
Foto: Joanna Sydor, internet