Na nartach biegowych – pojedźmy do Tomaszowa Lubelskiego

Janów Lubelski, 26.01.2014 r.

Na nartach biegowych – pojedźmy do Tomaszowa Lubelskiego

 

„Pamiętajcie, na jutro o czapkach, rękawiczkach, dobrych ciepłych butach na zmianę i ubraniu do przebrania się po startach !!!!” – to początek Komunikatu z dnia 24 stycznia 2014 r. na stronie internetowej Lubelskiego Okręgowego Związku Narciarskiego z siedzibą w Tomaszowie Lubelskim.
Komunikat w te mroźne i wietrzne dni (noc – 20 stopni C, dzień – 15 stopni C) adresowany był głównie do każdego z 304 zawodników startujących sobotę 25.01.2014 r. w Biegu na Igrzyska w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich na trasach w nie tak odległym Tomaszowie Lubelskim.
Trafne inwestycje w sprzęt i bazę ale także dopracowany program szkolenia młodzieży doprowadziły do uzyskania przez Tomaszów marki znaczącego w kraju ośrodka nart biegowych. Wystarczy podać przykład toru nartorolek, pozwalającego na całoroczne treningi a nawet na organizowanie zawodów w przypadku bezśnieżnej i ciepłej zimy.
Dlatego zachęcam do wyjazdu rekreacyjnego do Tomaszowa Lubelskiego lub ambitnego udziału w licznych zawodach ogłoszonych w Kalendarzu Imprez. Przed wyjazdem proponuję odwiedzenie ciekawej strony internetowej LOZN – wejście ze strony internetowej Janowa Lubelskiego przez zakładkę „Narciarstwo biegowe i śladowe” na stronie LGD „Leśny Krąg”.
Osobom zainteresowanym rozwojem sportów zimowych w Janowie Lubelskim i okolicach proponuję zapoznanie się z relacjami z wyjazdów do Tomaszowa Lubelskiego zorganizowanych przez Lokalną Grupę Działania „Leśny Krąg” w Janowie Lubelskim w 2006 r. i 2007 r. – dostępnymi też na stronie LGD „Leśny Krąg” – w dziale „Narciarstwo biegowe i śladowe” – Sprawozdawczość.
A co w Janowie Lubelskim?
Też trwa mroźna, prawdziwa polska zima. I właśnie wiele osób korzysta z trwającego właśnie drugiego (po grudniowym KSAWERYM) jej cyklu. Wprawdzie pokrywa śniegowa jest nie najlepsza – jest to przewiany puch na lodowym podkładzie po marznącym deszczu padającym tydzień temu. Ale śnieg ciągle pada a już teraz  można znaleźć odpowiedni odcinek czy pólko treningowe do satysfakcjonującej rozgrzewki a nawet jazdy treningowej na biegówkach. Te wyjścia w teren na łono przyrody a zwłaszcza z wykorzystaniem nart, łyżew i konnych kuligów są niezbędne dla utrzymania kondycji i wzmocnienia naszego systemu odpornościowego. Ruch z zimowym dotlenieniem i dawką słońca jest wyróżniającym wobec wielu różnorodnych propozycji zajęć w obiektach zamkniętych. Jest potrzebny do opierania się całej gamie stresorów – tak licznie występujących w środowiskach współczesnej cywilizacji.
Dla kogo wyjazd do naszych krajan na Roztoczu Środkowym jest zbyt daleką wyprawą, ten może pojechać na szlak nart biegowych „Bieguś” przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie  oraz na inne trasy turystyczne po pięknej Ziemi Janowskiej – leżącej na pograniczu Roztocza Zachodniego i lesistej Kotliny Sandomierskiej.
Antoni Sydor
Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej