Młodzi Strażacy z Janowskiego Gimnazjum na nartach biegowych – 2013

Janów Lubelski, 09.12.2013 r.

Młodzi Strażacy z Janowskiego Gimnazjum na nartach biegowych – 2013.

 

Tegoroczną jesienią opady śniegu zapowiadano wielokrotnie.

Z braku tego zimowego specjału zajęcia wstępne szkolenia nart biegowych dla członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim przy Publicznym Gimnazjum w Janowie Lubelskim przeprowadzono pod koniec listopada na trawiastym boisku szkolnym.

Ale śnieg pojawił się kilka dni później, wraz z pierwszymi podmuchami groźnego huraganu KSAWERY. Najpierw śniegu nie było zbyt wiele, tylko w ilości wystarczającej do próbnych jazd na nartach biegowych po niektórych terenach narciarskich. Jak wiadomo, do tego celu najlepsze są drogi polne i leśne oraz tereny rekreacyjne, parki miejskie i trawiaste boiska szkolne. W kolejnych dniach wichury pokrywa śniegu rosła, ale wraz ze zwrotem wiatru z zachodniego na północno – zachodni, wzrósł też mróz. Efekt był oczywisty – niska tzw. temperatura odczuwalna, będąca wypadkową siły wiatru i temperatury.

Tak było przez cały piątek a w sobotę 07.12.2013 r. przy trochę mniejszym mrozie, ale w śnieżnej zadymce z przebłyskami słońca przeprowadzono udane zawody nart biegowych przy Kawiarence nad Zalewem Janowskim. Zawody pod hasłem „Dorównaj Justynie Kowalczyk” zorganizowali ambitni nauczyciele z Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim w ramach projektu „Będziemy bezpieczniejsi i pewniejsi siebie – II edycja”. W zawodach z sukcesami wzięli też udział uczestnicy i kadra szkolenia nart biegowych dla MDP w naszym Gimnazjum.
Kilka dni po przejściu nawałnicy, na szkolnym boisku przy Gimnazjum odbyły się kolejne zajęcia praktyczne na śniegu – nauka zachowania w terenie oraz wykonywania ewolucji narciarskich. Ćwiczono kroki marszu i biegu, zjazdu i podchodzenia a także bardzo potrzebną umiejętność jaką jest sztuka odpowiedniego upadku i wstawania.
Ta cała wiedza będzie przydatna w czasie planowanego wyjazdu na szlak narciarski „Bieguś” przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej – Lasy Janowskie.

Teraz narciarze czekają na dalsze opady śniegu i prawdziwą zimę.

GALERIA

Antoni Sydor
Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej
Foto:
Krzysztof Kurasiewicz – zajęcia na trawiastym boisku.
Strona internetowa Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim – zawody „Dorównaj Justynie Kowalczyk”.
Więcej foto na www.bezpieczni.za.pl