Młodzi Strażacy z Janowskiego Gimnazjum na nartach biegowych – 2013

Janów Lubelski, 13.12.2013 r.

Młodzi Strażacy z Janowskiego Gimnazjum na nartach biegowych – 2013

 

Co to jest Dekalog Narciarski, wymień Rezerwaty w Lasach Janowskich, wymień rodzaje sprzętu gaśniczego – takie były między innymi pytania w konkursie wiedzy narciarskiej, przyrodniczej i pożarniczej przeprowadzonym w czasie imprezy „Zimowe spotkanie na nartach biegowych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej – Lasy Janowskie” na zakończenie realizacji zadania publicznego „Młodzi strażacy z Janowskiego Gimnazjum na nartach biegowych – 2013”.

Na miejsce biwaku i szlak narciarski „Bieguś” w OEE młodzi narciarze z kadrą dojechali mglistym porankiem (z temperaturą około 0 stopni Celsjusza) w piątek 13 grudnia 2013 r. Wiedzieli, że wprawdzie w samym mieście śniegu pozostały już same resztki, ale w naszych przepastnych borach i kniejach śnieg zalega dłużej i to w ilościach zaskakujących mieszczuchów. Śnieg był pamiątką po huraganie KSAWERY, który kilka dni temu przeszedł nad Polską a teraz obdarzał tym zimowym specjałem tak egzotyczne miasta jak Jerozolima czy Kair – gdzie śniegu nie było od 115 lat.

Na ustronnej polance przy Hotelu OEE była już grupa kwatermistrzowska z Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim – realizatora zadania publicznego.

Kadra przypomniała naszym młodym strażakom zasady zachowania w środowisku leśnym i zasady bezpieczeństwa na nartach. Po rozgrzewce grupa narciarzy pod opieką Instruktora wyruszyła na Ścieżkę Edukacyjną i szlak narciarski „Bieguś”. Tam zapoznali się z treścią tablic edukacyjnych informującą o florze i faunie oraz środowisku przyrodniczym Lasów Janowskich. Poznali też zasadnicze różnice między drapieżnikiem a pasożytem i między karmieniem a dokarmianiem zwierzyny. Sprawdzili nabyte w Szkole umiejętności narciarskie w ewolucjach i możliwościach dotarcia na nartach do ciekawych obszarów nieskażonej przyrody. W czasie jazdy nie bez znaczenia były walory zdrowotne miejscowego boru sosnowego z jego dużą zawartością tlenu i fitoaerozoli.

Po intensywnych zajęciach narciarskich zostali zaproszeni do obejrzenia Wystawy Przyrodniczej i nowej wystawy fotograficznej „Przyroda Ziemi Janowskiej – fascynacje fotograficzne” w budynku Hotelowym OEE.

W tym czasie niebo uchyliło jesienną opończę chmur i leśną scenerię rozświetliło tak oczekiwane słońce. Nastroje zmęczonych narciarzy dodatkowo poprawiła gorąca herbata przygotowana w termosie przez Gimnazjalną Stołówkę.

Wiele emocji przyniósł wspomniany już konkurs a niespodzianką dla uczestników były przygotowane atrakcyjne nagrody w postaci drobnego osprzętu i dodatków komputerowych, sprzętu sportowego oraz map i wydawnictw promujących Ziemię Janowską.

Ruch na świeżym powietrzu, miła i zdrowa okolica, przyjazna atmosfera w grupie i brak tak powszechnego stresu wzbudziły spory apetyt. Po smacznym posiłku nastąpiło wręczenie upominków i certyfikatów ukończenia zajęć dla wszystkich uczestników. Odczytano wyniki konkursów oraz wręczono dyplomy i nagrody. Zgodnie z ustaleniami Prezes OSP asp. sztab. Grzegorz Kwiecień uroczyście przekazał w użyczenie Dyrektorowi Gimnazjum mgr Andrzejowi Tomczykowi 3 kpl. nart biegowych zakupionych na potrzeby szkolenia w realizowanym zadaniu. Nastąpiło też podsumowanie całego programu. Uczestnicy wyrazili zadowolenie z przeprowadzonych zajęć i chęć ich kontynuacji.

Czas spotkania w gościnnym OEE dobiegł końca. Wszyscy chętnie pozowali do pamiątkowego zdjęcia a później szkolnym GIMBUSEM wrócili do Gimnazjum.

Organizatorzy serdecznie dziękują Gminie Janów Lubelski za finansowe wsparcie realizacji zadania, Zespołowi Obsługi Szkół i Przedszkoli za transport uczestników a Ośrodkowi Edukacji Ekologicznej – Lasy Janowskie za życzliwe przyjęcie i gościnność. Sponsorom: Panu Sławomirowi Dworakowi i Panu Piotrowi Łacko – Firma Inkom – organizatorzy dziękują za ufundowanie nagród.

Organizatorzy dziękują też kadrze i sympatykom za zaangażowanie w realizację zadania.

 

GALERIA

 

Antoni Sydor Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej

Foto: Krzysztof Kurasiewicz