Na nartach biegowych w Janowie Lubelskim

Janów Lubelski, 05.02.2013r

Na nartach biegowych w Janowie Lubelskim


Efektem deszczu w ubiegły poniedziałek (21.01.2013 r.) i jednocześnie mrozu (- 5 stopni C) była ślizgawica i zamarzające szyby w samochodach. Była też gruba skorupa lodu na ustalonej już pokrywie śniegu. Dwa dni później skorupę pokryła kolejna warstwa świeżego śniegu.

Ale właśnie taki przekładaniec dał dobre warunki do jazdy na nartach biegowych. Trzeba tylko wybrać poletko lub trasę gdzie nie jeździły samochody i sanie oraz nie chodzili piesi i konie. Trzeba uważać, bo na koleinach i porozbijanej, zmrożonej skorupie nożna porysować buty a nawet zerwać wiązania czy połamać narty.

Od ostatniego poniedziałku (26.01.2013 r.) mamy znów kolejne ocieplenie i deszcz, co zmieniło warunki jazdy. Ale jeszcze w czwartek ( 31.01.2012 r.) w niektórych miejscach osłoniętych od słońca i ciepłego wiatru można było całkiem dobrze pojeździć na biegówkach – tak jak to robiła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy Publicznym Gimnazjum w Janowie Lubelskim.

Wobec tego gdzie pojedziemy tym razem, już po poprawie warunków?
Dla mających mniej czasu proponuję jazdę w Parkach Miejskich i na terenach rekreacyjnych. Większość z nich jest  oświetlona, co umożliwia jazdę również po zmroku. Do tych celów najlepszy teraz  jest Park Misztalec. To czysty, zadbany obszar zieleni miejskiej z rowkami, mostkami i oczkiem wodnym. Wiosną, w lecie i jesienią jest miejscem wielu imprez a także wypoczynku mieszkańców. Zimą jest tam cicho i spokojnie. Te warunki wykorzystują saneczkarze do zjazdów ze skarpy dawnego Cmentarza Prawosławnego, czasem łyżwiarze do jazdy na Stawie Misztalec i oczywiście narciarze biegowi. Jest zapowiedź Urzędu Miejskiego, że będą tam wytyczone trasy rowerowo – narciarskie, by wyrobionych torowisk biegowych nie rozdeptywali piesi.

Równie dobre warunki są na Błoniu nad Białką. Tam można jeździć na poboczu alejki od Stoków wzdłuż Zimnicy (odprowadzalnika ze Stoków do Zalewu) i na Kameralnym Boisku nad Białką. Podobnym miejscem są tereny Góry Zaolszynie, obok urządzonego już Placu Zabaw. W odniesieniu do obu tych miejsc też są zapowiedzi UM o uporządkowaniu terenów i wytyczeniu tras rowerowo – narciarskich.

Dla bardziej wprawnych i chcących doskonalić ewolucje narciarskie bardzo dobrym miejscem jest trafnie zaprojektowana i odpowiednio utrzymywana Górka Narciarsko – Saneczkowa przy PSP, usytuowana w pobliżu kilku szkół i osiedli mieszkaniowych.

Do wskazanych miejsc mieszkańcy pobliskich osiedli naszego miasta mogą dotrzeć w kilka minut. Tam mogą zażyć świeżego powietrza i tak koniecznego dla zdrowia ruchu.
Jazdą na nartach biegowych interesuje się wiele osób maszerujących z kijkami Nordic Walking. Zasady podstawowego kroku narciarskiego, tzw. „dwukroku” są identyczne do marszu NW, oczywiście uzupełnione o istotny element ślizgu. Natomiast nabyte umiejętności naprzemiennych ruchów w marszu NW z pewnością ułatwią poznanie kolejnych ewolucji narciarskich.

Mapy i opis (w tym GPS) przedstawionych tras w wersji elektronicznej będą już wkrótce dostępne na stronie internetowej LGD „Leśny Krąg” w zakładce „Narciarstwo biegowe i śladowe” (wejście również z Oficjalnej Strony Janowa Lubelskiego – przez zakładkę „Sporty Zimowe”).
Polecam, dopóki są warunki pogodowe.

GALERIA

Antoni Sydor

Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej

Foto, Joanna Sydor