Marsz z kijkami Nordic Walking

IX-X 2010

Foto: strona internetowa: obrazy dla
Nordic Walking – radio17.pl – sportcamptirol.at

Marsz z kijkami Nordic Walking

Marsz z kijkami Nordic Walking w zakresie czynności ruchowych jest bardzo podobny do marszu narciarskiego na nartach biegowych. Stanowi także ich posezonowe uzupełnienie.

Zdrowotne zalety i komplementarność tej dyscypliny dostrzeżono w Europie Zachodniej (Niemcy, Anglia, Norwegia) już ok. 10 lat temu a w kilka lat później również w Polsce. W Janowie Lubelskim kijki  Nordic Walking po raz pierwszy zostały zaprezentowane na Zimowej Imprezie Promocyjnej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Leśny Krąg” w Janowie Lubelskim n/Zalewem Janowskim w dn. 24.02.2008 r. Na kolejnej ZIP LGD „Leśny Krąg”, w dniu 21.02.2010 r., omówiono i  przedstawiono w praktyce technikę marszu z kijkami. Po pokazie  przeprowadzono regulaminową konkurencję wśród pierwszych odważnych pań ze Stowarzyszenia Kobiet Powiatu Janowskiego.

Ta forma rekreacji ruchowej na świeżym powietrzu zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Maszerujący to nie tylko osoby starsze dbające o cenne zdrowie, ale także młodzież pragnąca utrzymać dobrą kondycję, tak potrzebną do wielogodzinnego przesiadywania nad książką i przed komputerem.

W sezonie pozazimowym nad Zalewem Janowskim i na pobliskich trasach  rowerowych można spotkać grupki oraz pojedynczych prekursorów tej dyscypliny. To turyści odwiedzający Ziemię Janowską, ale też coraz częściej mieszkańcy naszego miasta. Są wśród nich uczestnicy różnych kursów sprawnościowych, oraz osoby maszerujące z wewnętrznej potrzeby ruchu lub z zalecenia lekarza.

Aktualnie najwytrwalsi maszerują wieczorami po oświetlonych alejkach parkowych i chodnikach międzyosiedlowych.
Ułatwieniem w uprawianiu marszów są doskonałe chodniki, zmodernizowane w ostatnich latach i to nie tylko w centrum. Zachętą jest zapowiedź budowy kolejnych chodników i  tras nart biegowych.
Widząc tylu maszerujących, liczymy na ich udział w kolejnej Zimowej Imprezie Promocyjnej LGD w lutym 2011 r.
Zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową LGD „Leśny Krąg” w Janowie Lubelskim: www.lesnykrag.pl – zakładka „Narciarstwo biegowe i śladowe”.
Antoni Sydor
Autor „Koncepcji Narciarstwo Biegowe i Śladowe
                    w Janowie Lubelskim i Okolicach – 2006”