30.05.2011 r.

„Zalety roweru”

„ Lech Piasecki* jeden z kolarzy wszech czasów: Rower daje wolność, radość, pozwala nie tylko się przemieścić, ale i uciec od codzienności. Zakładam, że jest ładna pogoda, wiatr owiewa twarz, po takiej przejażdżce człowiek jest naładowany jak nie wiem. Rower to lekarstwo, ilekroć wsiadam przeziębiony, jadę, wracam, biorę prysznic i jestem jak nowo narodzony. Mówię poważnie to naprawdę działa.”

*Lech Piasecki. Ma 50 lat, jest mistrzem świata amatorów i torowym mistrzem świata zawodowców, zwycięzcą Wyścigu Pokoju w 1985 roku, dzięki czemu został najlepszym polskim sportowcem. Wygrał pięć etapów w Giro d`Italia, był również liderem Tour de France.

Przemysław Iwańczyk, “Lech Piasecki – Kogel – mogel i fru na rower”, w cyklu  „Polska na rowery”, Gazeta Wyborcza, Nr 83.7206 z 9 – 10 kwietnia 2011 r.


 Zalety nart biegowych

“Przekonałam się do biegówek już po pierwszej próbie: nie stoję w kolejce, nie płacę za karnet, mięśnie pracują bardziej harmonijnie i są mniej narażone na kontuzje. Cisza i poczucie swobody na rozległych, często zupełnie pustych przestrzeniach.”

Aneta Augustyn, Gazeta Wyborcza – Turystyka, Nr 1 (361) z 8 – 9 stycznia 2011 r. – artykuł “Ślizgiem po Dzielnych Klapkach” – o narciarstwie biegowym w Jakuszycach i urokach Szklarskiej Poręby.


Janów Lubelski, 19.11.2008 r.

Antoni Sydor
ul. Bialska 43
23 – 300 Janów Lubelski

treść artykułu do Gazety Janowskiej:

Narciarstwo biegowe i śladowe.
„Narciarstwo biegowe jest jedną z najbardziej ogólnousprawniających dyscyplin sportowych i jedną z łatwiejszych  form rekreacji ruchowej……” to wstęp opinii o nartach biegowych mgr rehabilitacji ruchowej p. Zbigniewa Sawy, aktywnego narciarza, jednego z prekursorów tej dyscypliny w Janowie Lubelskim. Całość opinii szczególnie interesująca dla osób mających problemy z czynnościami ruchowymi będzie dostępna na stronie internetowej LGD „Leśny Krąg”.
Stali i uważni czytelnicy Gazety Janowskiej znają już podstawowe pojęcia z tej dyscypliny i wiedzą gdzie znaleźć informacje szczegółowe.
A co będzie w tym sezonie?
W Lokalnej Grupie Działania „Leśny Krąg” w Janowie Lubelskim będzie kontynuacja programu rozwoju narciarstwa zapoczątkowanego w 2006 r. w oparciu o Koncepcję narciarstwa biegowego i śladowego. Dorocznym zwieńczeniem tych działań będzie trzecia już edycja Zimowej Imprezy Promocyjnej „Bieg Bobra”  która odbędzie się w lutym 2009 r.
W czasie ZIP 2009 jest zamiar włączenia jako odrębnej dyscypliny jazdy na łyżworolkach i nartorolkach a także chodu z kijkami NORDIC  WALKING.
Jest też zamiar doposażenia szkół w narty biegowe i zorganizowanie kilku wyjazdów dla narciarzy na tereny gdzie śniegu jest więcej.
W ZIP 2009 udział wezmą stałe już ekipy z 4 szkół. Będą zawodnicy z Zespołu Szkół i z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim, z Zespołu Szkół w Wierzchowiskach i z Zespołu Szkół w Potoczku.
Ale organizatorzy liczą również na udział osób niezrzeszonych – narciarzy indywidualnych. Są to prawdziwi pasjonaci dla których narciarstwo jest jedną z form sportu i rekreacji. Wystarczy zajrzeć na stronę internetową LGD aby przeczytać relację z poprzedniego sezonu. Są tam opisy wypraw w czasie których narciarze „podziwiali piękne Lasy Janowskie na szlakach do Porytowego Wzgórza, Kruczka i Pikul a nawet w okolice legendarnych wśród narciarzy Gór Tułowych. W dalekich wyprawach została spenetrowana Trasa Glinianych Garnków do Łążka oraz  odcinek Trasy Leśnego Skarbca od Łążka – Nowej Wsi do Rudzkiej Składnicy. Były tradycyjne jazdy projektowanym szlakiem krawędziowym, skąd można było podziwiać dalekie przestrzenie Lasów Janowskich i bliskiego Roztocza”.
Wszyscy zainteresowani nartami biegowymi mogą uzyskać niezbędne informacje w siedzibie LGD „Leśny Krąg” ul. Jana Pawła II 5 i na stronie internetowej www.lesnykrag.pl.

    Antoni Sydor
Autor Koncepcji Narciarstwo Biegowe i     Śladowe
w Janowie Lubelskim i Okolicach.


pieczatka

Narciarstwo biegowe jest jedną z najbardziej ogólnousprawniających dyscyplin sportowych i jedną z łatwiejszych form rekreacji ruchowej. Przedział wiekowy osób uprawiających ten sport jest( czy też może być) bardzo szeroki, ze względu na łatwość wykonania czynności ruchowych oraz nieduży koszt sprzętu narciarskiego. Jedyny mankament to sezonowość jego uprawiania. Ruch, który jest bezwzględnie wkomponowany w życie każdego człowieka, jest jego motorem napędowym i źródłem energii dla organizmu. Wskutek treningu i poprawy struktury umięśnienia organizm lepiej przystosowuje się do różnych obciążeń i wysiłku, ekonomiczniej wydatkuje energię. Poprawa umięśnienia ma m.in. ogromne znaczenie dla stabilizacji układu kostnego. Wśród licznych chorób współczesnej cywilizacji często występują bóle kręgosłupa, spowodowane nadmiernym naciskiem wzajemnym kręgów na siebie, powodującym ich spłaszczenie, dyskopatie i inne dolegliwości. Jedną z ważnych przyczyn tych dolegliwości są właśnie słabe mięśnie, szczególnie grzbietu i brzucha. Systematyczne treningi biegu narciarskiego, powodują rozrost i wzmocnienie tych mięśni, doprowadzają do wzmocnienia tzw. gorsetu mięśniowego, co łagodzi, a nawet może likwidować dolegliwości odkręgosłupowe. W porównaniu ze zwykłym chodem czy też biegiem, narciarz znacznie aktywniej angażuje mięśnie kończyn dolnych i górnych. Asymetria ruchu i jego naprzemienność oraz praca nad utrzymaniem równowagi, powodują uruchomienie dodatkowych mechanizmów kompensacyjnych ustroju, będąc alternatywną formą rehabilitacji ruchowej. Intensywny trening, rozpoczęty nawet po 40 roku życia, może po pewnym czasie systematycznych ćwiczeń wydatnie poprawić wydolność fizyczną. Badania fizjologów i lekarzy wykazały również, że najskuteczniejszą formą ruchu, wykazującą szczególne walory zdrowotne i wyposażającą organizm w zdolności adaptacyjne, jest bieg na świeżym powietrzu, a tym bardziej bieg na nartach. Ze względu na walory zdrowotne, naturalność i prostotę ruchu może stać się alternatywną formą aktywności fizycznej w okresie zimowym.

z