Na nartach biegowych na Ziemi Janowskiej – podsumowanie sezonu 2019/2020.

W sezonie 2019/2020 wszelkie zamiary zostały zniweczone przez brak wystarczającej pokrywy śniegowej a później (od 11.03.2020 r.) stan koronawirusa.

Wprawdzie były krótkotrwałe opady ale niewystarczające do przeprowadzenia szkoleń terenowych, imprez czy zawodów – jakie prowadzono w latach poprzednich.

Tematyka była wielokrotnie omawiana na spotkaniach organizacji zainteresowanych tą formą wychowania dzieci i młodzieży, rekreacji i wypoczynku oraz zdrowego stylu życia.

Zainteresowanie wykazywała dotychczas współpracująca OSP w Janowie Lubelskim, jako element programu szkolenia w Młodzieżowej  Drużynie  Pożarniczej działającej przy Szkole Podstawowej w Janowie Lubelskim.

Praktyczne zainteresowanie wykazała nowa organizacja pozarządowa – Klub Aktywnych Ruchowo Rekreo – Styl w Janowie Lubelskim. Po krótkim przeszkoleniu w gościnnej Bibliotece Pedagogicznej w Janowie Lubelskim 2 osoby (małżeństwo emerytów) zakupiło w komisie 2 pary nart i wyruszyło w okolice Modliborzyc oraz do  Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim. KAR R-S liczy ok. 20 członków, posiada stronę internetową (jako podstrona w KT PTTK Ziemi Janowskiej) i ciekawy program działania. Współpracuje z KT PTTK ZJ i Klubem Żeglarskim „ZEFIR” w Janowie Lubelskim. Tej organizacji trzeba pomóc – choćby w dostępie do wypożyczenia nart biegowych z Zoom Natury, uzyskania dotacji na koszty wyjazdu na narty biegowe i łyżwy.

Szkoda, że Janowskie Szkoły nie prowadziły w tym czasie działań technicznych i organizacyjnych: zakup (uzupełniającego) sprzętu, wyznaczanie tras narciarskich, szkolenie kadry (uprawnienie Instruktora/Trenera), nawiązywanie kontaktów z ośrodkami narciarskimi: Batorz, Tomaszów Lubelski.

Nadal nie udało się zachęcić Władz do powołania Rady Sportu – organizacji doradczej Samorządu Terytorialnego – gdzie można byłoby uzyskać akceptację propozycji rozwoju narciarstwa biegowego opracowanej w 2006 r. w LGD „Leśny Krąg” w Janowie Lubelskim.

Należy mieć nadzieję, że w kolejnym sezonie poprawią się warunki narciarskie, co zachęci wielu uczestników jazdy na nartach biegowych po Ziemi Janowskiej.

 

Antoni Sydor – Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej, Instruktor Sportu i Rekreacji Ruchowej

Janów Lubelski, 15.01.2021 r.