Wojewoda uhonorował szefową Jarzębiny (wideo)

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek spotkał się z zespołem Jarzębina z Kocudzy, który wylansował oficjalny hymn piłkarskich mistrzostw Europy UEFA 2012 “Koko koko Euro spoko”. Wojewoda wręczył dyplom uznania dla kierownik zespołu Ireny Krawiec, gratulując osiągnięć w upowszechnianiu kultury ludowej wszystkim członkiniom Jarzębiny.

– Za godną uznania, wieloletnią pracę i zaangażowanie w działalność artystyczną zespołu, wspieranie dziedzictwa polskiej kultury ludowej oraz promowanie bogactwa i piękna melodii polskiego folkloru z życzeniami wszelkiej pomyślności w rozwoju pasji i talentów oraz wielu możliwości twórczego działania – czytamy w treści dyplomu uznania.

W spotkaniu z Jarzębiną uczestniczyli także poseł na Sejm RP Jerzy Bielecki oraz Zdzisław Podkański, pełnomocnik wojewody ds. kultury ludowej, rękodzieła ludowego i artystycznego oraz wójt gminy Dzwola Stanisław Rożek. Było ono okazją do rozmowy o obecnym stanie kultury ludowej w woj. lubelskim.

– Podtrzymywanie naszych tradycji zwyczajów i obyczajów jest nie tylko powinnością dla nas wszystkich, ale także obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń. Naród żeby trwał musi zachować ziemię i własną kulturę, obrzędy, zwyczaje i obyczaje, a więc to wszystko co nas wyodrębnia i w piękny sposób różni od innych. Mamy tą świadomość, że tak jak o poziomie życia decydują dobra materialne tak o tożsamości naród, jego kultura. Kultura, która jest oparta na wartościach tradycyjnych, która daje podstawy kulturze ogólnonarodowej – powiedział Zdzisław Podkański.

Podczas spotkania panie z Jarzębiny zaspiewały jedną ze swoich pieśni z płyty wydanej w 2015 r. przez powiat janowski. Ich występ można zobaczyć tutaj https://youtu.be/at9Mbvp7aog.