Szkolenia zimowych aktywności w KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim. Narty biegowe w Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim – grudzień 2022 r.

Szkolenia zimowych aktywności w KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim. Narty biegowe w Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim – grudzień 2022 r.

W Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim trwają szkolenia zimowych aktywności: nart biegowych i łyżew.

W br. aura sprzyja narciarzom. Ochłodzenie (-3 oC) i spore opady śniegu (ok. 35 cm) w nocy z soboty na niedzielę 10 – 11.12.2022 r. były sygnałem dla grupy narciarskiej o przygotowaniu do zajęć.

Na miejsce szkolenia terenowego dla początkujących wybrano dogodnie położony  i ukształtowany Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim.

Sam dojazd samochodem w niedzielne południe 11.12.2022 r. nie nastręczył większych trudności, ale zaśnieżone ulice naszego Janowa przypominały, że pogoda czasem może nas zaskoczyć.

Na parkingu Zoom Natury zakładanie nart w śnieżnej zadymce dwóm nowicjuszkom „poszło” sprawnie, tak jak pierwsze ślizgi w głębokim, „kopnym” śniegu na zupełnie pustych alejkach.

Prowadząca grupę Pomocnik Instruktora, kol. Maria przecierała szlak a wyrabiając torowisko starała się wyszukiwać miejsce wśród sosen i po trawnikach, poza betonowymi ścieżkami. Natomiast zamykający szyk Instruktor korygował ruchy kursantek oraz zwracał uwagę na prawidłowość ewolucji.

W osłoniętej od wiatru kotlince omówiono, ćwiczono postawę wstępną i dostokową, jazdę krokiem zwykłym – dwukrokiem, jazdę w ślizgu – bezkrokiem,  zmianę kierunku jazdy przestępowaniem, zatrzymanie, krawędziowanie, podejście:  zakosami, jodełką i drabinką.

W czasie jazdy podziwiano bajkową teraz okolicę i fantazyjne tumany pyłu śnieżnego niesionego przez wiatr – a wszystko w groźnym szumie gałęzi drzew. Na przerwę z herbatą z termosu schroniono się przed wiatrem i zacinającym śniegiem na ławeczkach przy zamkniętej zimą kawiarence.

Po dwóch godzinach wszyscy wracali zmęczeni, ale zrelaksowani.  Zgodnie uznali, że warto było tu przyjechać. Następnym razem z pewnością będą tu już wyrobione ratrakiem torowiska, tak jak w poprzednich sezonach.

W KAR „Rekreo – Styl” JL będą jeszcze zajęcia doskonalące z zakresu wstępnego: grupowe oraz indywidualne, blisko miejsca zamieszkania: w parkach, na dostępnych boiskach, trawnikach, polnych i leśnych drogach. Będą też ćwiczenia rozszerzone z ustalania linii spadku stoku, wyboru trasy podejścia i zjazdu, ze skrętów pługiem, jazdy trawersem zbocza i kontrolowanych upadków.

Prowadzenie zajęć umożliwił zakupiony sprzęt narciarski z dotacji Urzędu Miejskiego, odpowiednio dobrany do postury uczestników.

Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. „Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia” – „Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa 2022”.

Antoni Sydor – Koordynator zadania KAR „Rekreo – Styl” JL, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej

Foto: Maria Skakowska, Władysława Ciupak, Urszula Pezda

Janów Lubelski, 12.12.2022 r.