Przedsezonowe szkolenia zimowych aktywności w KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim. Wyjazd na narty biegowe do Ośrodka Narciarskiego w Chrzanowie – Narciarski Raj u Rzetelskiego – grudzień 2021 r.

Przedsezonowe szkolenia zimowych aktywności w KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim. Wyjazd na narty biegowe do Ośrodka Narciarskiego w Chrzanowie – Narciarski Raj u Rzetelskiego – grudzień 2021 r.

W Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim dobiegły końca  przedsezonowe szkolenia zimowych aktywności ruchowych: nart biegowych i łyżew.

Były pogadanki o zdrowym stylu życia, szkolenie teoretyczne i praktyka narciarska w Domu Nauczyciela oraz wyjazdy na łyżwy do Zamościa i do Stalowej Woli. Jednak dotychczasowe opady śniegu (również nikły opad wieczorem w niedzielę 19.12.2021 r.) nie dawały możliwości przeprowadzenia jazdy  ćwiczebnej na nartach biegowych. Wobec tego wybrano się do posiadającego instalację sztucznego naśnieżania Ośrodka Narciarskiego w Chrzanowie – „Narciarski Raj u Rzetelskiego”.

W chmurny (ok. +1 o C) poranek 20.12.2021 r. członkowie KAR wyjechali  z Janowa Lubelskiego do bliskiego (ok. 20 km.) Chrzanowa. Jadąc rozbudowaną w ostatnich latach DK 74, w miejscowości Krzemień skręcili w kierunku m. Branew. Tam, za źródełkami rzeki Branew wyraźną krawędzią (ok. 70 m) Roztocza Zachodniego zaczyna się kraina przepięknych wzgórz i dolin Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Już na pierwszym podjeździe za m. Branew zauważyli różnice klimatyczne na wyżynie w postaci większej ilości śniegu na gałęziach drzew a nawet szadzi wskazującej na nocny przymrozek.

Za wzniesieniami będącymi działem wodnym (pomiędzy Branwią a Białą Ładą), w głębokiej dolinie leży miejscowość  Chrzanów, kiedyś znana z upraw lnu. Od pradziejów dobre warunki osiedleńcze zapewniała rzeka Biała Łada, mająca tu swe początki. Wraz z popularyzacją narciarstwa, ukształtowanie terenu i swoisty mikroklimat stały się na początku XX wieku zachętą do budowy wyciągu narciarskiego na północnym zboczu jednego ze wzgórz na wschód od Białej Łady. Od pierwszego sezonu 2006 / 2007 r. trwało systematyczne profilowanie stromego zbocza oraz budowa kolejnych tras i wyciągów. Dopełnieniem imponujących planów budowy było uruchomienie kolei krzesełkowej w 2018 r. Trasy są dobrze utrzymane a po wysiłku i dotlenieniu się goście mogą odpocząć i pożywić się w stylizowanej na góralszczyznę karczmie.

Na miejscu, po wyjściu z samochodu na parkingu janowscy narciarze odczuli wyraźną różnicę: było mroźno, wiał północny wiatr i popadywał śnieg. Na terenie Ośrodka, dzięki rekomendacji właściciela i  uprzejmości obsługi narciarze KAR zostali skierowani na małe, o łagodnym nachyleniu  poletko. Tam, na wyrównanej ratrakiem, ok. 50 cm powłoce śniegu ćwiczyli postawę wstępną i dostokową, krok zwykły, zmianę kierunku jazdy przestępowaniem, krawędziowanie i  zatrzymanie, podejście zakosami, jodełką i drabinką. W praktyce ustalali linię spadku stoku oraz dokonywali wyboru trasy podejścia i zjazdu. Już w czasie jazdy wiatr przegonił chmury i wyjrzało niewidoczne od wielu dni słońce.

Po dobrej jeździe udali się na gorącą czekoladę, smaczną przekąskę i herbatę do usytuowanej przy poletku karczmy. Z tarasu, w słonecznej poświacie oglądali cały Ośrodek z licznymi wyciągami i trasami zjazdowymi. Warto tu przyjechać na narty, spacery, marsze Nordic Walking ale też na tak potrzebne zimą kąpiele słoneczne. Zbierając się do wyjazdu zauważyli, że od północy nadciągają gęste, ciemne chmury.

W drodze powrotnej zatrzymali się przy (szkoda że zamkniętym) kościele p.w. św. Jacka z 2011 r., usytuowanym na wzniesieniu – na zachód od Białej Łady. Z placu widoczna była  panorama doliny z bliską szkołą, wiejską zabudową oraz dominującym, usypanym wzniesieniem dla wyciągów i kolei linowej Ośrodka Narciarskiego po drugiej stronie doliny. Na pożegnanie pobytu z ciemnych chmur zaczął padać gęsty śnieg, w porywach wiatru przybierając postać zadymki a okoliczne pola pokryła biała powłoka. Do naszego Janowa wrócili w padającym, mokrym śniegu, rozmawiając po drodze o kolejnych wyjazdach.

Wraz z zakończeniem realizacji zadania publicznego organizatorzy dziękują Gminie Janów Lubelski za dofinansowanie umożliwiające zakup nart biegowych oraz  wyjazdy na tereny lodu i śniegu. Dziękują też wielu sympatykom czynnie wspomagającym realizację zadania, w tym wolontariuszom prowadzącym szkolenie.

Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. „Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia.” – „Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa 2021”.

P.s. Wieczorem północny wiatr przyniósł ochłodzenie do ok. – 5 o C. Następnego dnia było już ok. – 10 o C – taki był pierwszy dzień astronomicznej zimy.

Antoni Sydor – Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu, Przewodnik Turystyczny, KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim.

Foto: Zuzanna Skoczyńska
Janów Lubelski, 22.12.2021 r.