W Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim od listopada trwają przedsezonowe szkolenia zimowych aktywności ruchowych: nart biegowych i łyżew.
Zmotywowani w Zamościu urokiem jazdy na łyżwach członkowie KAR wybrali się ponownie na lodowisko sztuczne, tym razem do Stalowej Woli – znaczącego ośrodka przemysłu, handlu i nauki północnego Podkarpacia.
W mroźny (ok. – 5 o C) i chmurny poranek 14.12.2021 r. członkowie KAR wyjechali znanym już, wygodnym busem. Jechali przez Lasy Janowskie i przez most na rzece Bukowa, gdzie kiedyś przebiegała granica zaborów: Austriackiego i Rosyjskiego. W czasie podróży oglądali budowę nowoczesnej drogi S19 a Przewodnik opowiadał o mało znanych wydarzeniach wojennych pogranicza. Opowiadał też o początkach przemysłu w Janowie Lubelskim, gdy w latach 70 – tych XX w. powstawała Fabryka Maszyn kooperująca z Zakładami Metalowymi w Nowej Dębie i Hutą Stalowa Wola. Warto dodać, że miasto Stalowa Wola powstało w wyniku potrzeby budowy w Polsce przemysłu obronnego i powołania w 1936 r. Centralnego Okręgu Przemysłowego. COP obejmował obszar środkowej Wisły i dolnego Sanu a na terenie tutejszej wsi Pławo w 1937 r. rozpoczęto budowę Zakładów Południowych, których następcą jest HSW. Po latach rozwoju, gdy w HSW i zależnych fabrykach zatrudniano ponad 30 tys. osób, od lat 90 – tych XX wieku transformacja przyniosła zmniejszenie zatrudnienia, zmianę struktury i trwające nadal przekształcenia.
Za miejscowością Zdziary, za lasem skręcili w prawo i po przejechaniu przez małe śródleśne wioski i miejscowość Pysznica, za mostem na rzece San wjechali do Stalowej Woli. Z ciekawością obserwowali liczące ok. 60 tys. mieszkańców miasto zaprojektowane w przedwojennym stylu modernizmu, powojennego socrealizmu i współczesnych wielkomiejskich rozwiązań. Przejechali w pobliżu Elektrowni, Pływalni i Hali Sportowej, obiektów Politechniki i KUL, budowanego Muzeum COP i obiektów HSW. Dość pustymi ulicami dojechali do lodowiska Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ulokowanego w centrum miasta, na rozległym placu między monumentalnym Miejskim (kiedyś Zakładowym) Domem Kultury a linią kolejową.
Tym razem dobór i zakładanie łyżew przebiegło sprawniej, co dowodzi że trening czyni mistrza. Na tafli lodowiska powtórzyli znane już kroki wstępne, również z bardzo przydatnymi pingwinkami. Po rozgrzewce ruszyli po okręgu, w towarzystwie grupy wesołej młodzieży jednej z miejscowych szkół. Przy muzyce czas mijał szybko, zwłaszcza że zdobyte umiejętności sprawiały zadowolenie z sukcesu dobrej jazdy.
Znający miasto, bo uczęszczający przed laty do miejscowej szkoły kol. Ryszard szybko wynalazł tradycyjny bar z pożywną i w rozsądnej cenie przekąską. Później zatrzymali się przy pierwszym kościele w Stalowej Woli – obiekcie drewnianym z 1802 r. (przeniesionym tu z m. Stany w 1943 r.), wystawie HSW – COP oraz odwiedzili nowoczesną w architekturze Bazylikę Konkatedralną z lat 1956 – 1973.
W drodze powrotnej, w kierunku odległego o 8 km Niska przejechali nowoczesną obwodnicą nadsańską. W samym Nisku, żyjącym własnymi sprawami (nie tyko w cieniu Stalowej Woli) dostrzegli liczne pamiątki z epoki CK Austro – Węgier. Były to doskonale utrzymane budynki użyteczności publicznej ale też czekające na odnowę drewniane domy z werandami od ulicy. W schludnym, bajecznie rozświetlonym świątecznie Rynku wstąpili na pyszną kawę i herbatę do małej, przytulnej kawiarenki.
Gdy w drodze powrotnej, w zapadającym zmierzchu przejechali most na rzece San i wjechali w Lasy Janowskie, porozmawiali o kolejnym wyjeździe – tym razem na narty biegowe.
Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego z dofinansowaniem Gminy Janów Lubelski p.n. „Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa 2021”.
Antoni Sydor – Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu, Przewodnik Turystyczny, KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim.
Foto: Zuzanna Skoczyńska
Janów Lubelski, 17.12.2021 r.