Niezwykłe muzyczne spotkanie

Włodek Pawlik – pianista, kompozytor, laureat nagrody Grammy oraz Janina Chmiel i Kapela Butrynów spotkali się na jednej scenie. Wspólnie przygotowany materiał artyści zaprezentowali podczas Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie na specjalnym koncercie re: tradycja łączącym muzykę tradycyjną z innymi gatunkami muzycznymi.

Koncert, który odbył się 13 sierpnia 2017 r. w Lublinie to wyjątkowe spotkanie dwóch różnych światów muzycznych. Do udziału w koncercie zaproszono znanych artystów z polskiej sceny muzycznej oraz wybitnych twórców kontynuujących muzyczne tradycje swojego regionu.

Muzykę Ziemi Janowskiej zaprezentowała Kapela Butrynów (w składzie Zbigniew Butryn – suka, basy, Krzysztof Butryn – skrzypce, Marta Graban-Butryn – śpiew, bębenek, Piotr Deptuła – skrzypce) i Janina Chmiel, śpiewaczka ludowa z Wólki Ratajskiej. Artyści wystąpili razem z Włodkiem Pawlikiem – pianistą i kompozytorem, laureatem nagrody Grammy 2014 za płytę „Night in Calisia” (jest to pierwsza i jedyna w historii nagroda Grammy dla polskiego jazzu). Jest laureatem wielu nagród, a jego trasy koncertowe stają się niepowtarzalnymi wydarzeniami (trasa po Australii w 2002 roku ogłoszona została przez magazyn „The Age” jednym z największych wydarzeń roku). Włodek Pawlik jest autorem muzyki do znakomitych filmów m.in. „Wrony” i „Pora umierać” Danuty Kędzierzawskiej czy „Rewersu” Borysa Lankosza (Złote Lwy za najlepszą muzykę na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni).

W towarzystwie jazzujących dźwięków fortepianu Włodka Pawlika, Janina Chmiel i Kapela Butrynów wykonała kilka tradycyjnych pieśni i melodii z okolic Janowa Lubelskiego wywołując zachwyt i ciepłe brawa licznie zgromadzonej publiczności.

Nie był to jedyny „janowski akcent”. Na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta ze Zdziłowic i Antoni „Ziut” Gralak – trębacz, kompozytor, producent muzyczny. Od lat uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych polskich muzyków. Swoją trąbką nadał szlif najważniejszej ścieżce polskiego off jazzu lat 80-tych.

W koncercie wzięli również udział Michał Urbaniak i Kapela Romana Wojciechowskiego, Kayah i Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała i Adamem Słupczyńskim.

Tekst: Jan Owiak, foto: Jakub Odys, Bartek Żurawski