Narty biegowe na terenie Placu Zabaw Osiedla Zaolszynie – grudzień 2022 r. Szkolenia zimowych aktywności w KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim

Narty biegowe na terenie Placu Zabaw Osiedla Zaolszynie – grudzień 2022 r. Szkolenia zimowych aktywności w KAR „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim

W Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim zakończono  szkolenia zimowych aktywności: nart biegowych i łyżew. Przeprowadzono zajęcia w Domu Nauczyciela, w Parku Rekreacji Zoom Natury nad Zalewem Janowskim oraz na lodowiskach w Zamościu i w Stalowej Woli.

Końcowe zajęcia na nartach biegowych przeprowadzono mroźnym (-5st C) wieczorem w niedzielę 18.12.2022 r. Było to na bardzo dobrym terenie szkoleniowym oświetlonego Placu Zabaw z Górką Narciarską na Osiedlu Zaolszynie.

Najpierw Instruktor przeprowadził rozgrzewkę w marszu i biegu po wyrobionych torowiskach wokół Placu. Torowiska wyrobił mieszkający na Osiedlu Instruktor w czasie kilku jazd w minionym, śnieżnym tygodniu. Tu utrudnieniem była pozostała skorupa lodowa po opadzie deszczu z piątku 16.12.2022 r. oraz dodatkowa nawierzchnia śniegu z opadu w nocy z soboty na niedzielę 17 – 18.12.2022 r.

Po omówieniu zakresu szkolenia i pokazie ćwiczono ewolucje oraz sposoby poruszania się na ujeżdżonym przez saneczkarzy zboczu Górki. Najpierw ustalano linię spadku stoku, co jest podstawowym zadaniem każdego narciarza poruszającego się w górskim ale też pagórkowatym terenie. Później ćwiczono zmianę kierunku jazdy przestępowaniem i podejście:  zakosami, jodełką, drabinką. Ćwiczono też krawędziowanie oraz postawy: dostokową i odstokową –  co też jest  ważnym w jeździe na zboczach. Na koniec ćwiczono koronną ewolucję: zjazd.

Tu utrudnieniem był śnieg rozjeżdżony i zdeptany przez saneczkarzy. Gdyby wydzielono teren dla nart lub całość ratrakowano, to teren zyskałaby  nową jakość i wielu zwolenników.

Uczestnicy przeprowadzonych zajęć zamierzają tu przyjeżdżać, bo oświetlony teren daje możliwość jazdy nawet wieczorem.

Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. „Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia” – „Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa 2022”.

Organizatorzy i uczestnicy dziękują Władzom Gminy Janów Lubelski za dofinansowanie a sympatykom za pomoc i wsparcie w realizacji zadania.

P.s.

Od wtorku 20.12.2022 r. nastąpiło niewielkie ocieplenie (ok. + 2st C) i część śniegu topnieje, ale na wielu terenach Ziemi Janowskiej jest ok. – 1st C i warunki narciarskie bardzo dobre. Od środy 21.12.2022 r. mamy zimę astronomiczną a od czwartku 22.12.2022 r. – zimę kalendarzową.  A więc, na nartach jeszcze pojeździmy a może i na łyżwach.

Antoni Sydor – Koordynator zadania KAR „Rekreo – Styl” JL, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej

Foto: Maria Skakowska, Władysława Ciupak

Janów Lubelski, 22.12.2022 r.