Na nartach biegowych na Ziemi Janowskiej. Zima w pełni + prośba o poszanowanie torowisk i śladów narciarskich – luty 2021 r.

Na nartach biegowych na Ziemi Janowskiej. Zima w pełni + prośba o poszanowanie torowisk i śladów narciarskich – luty 2021 r.

Zima na Ziemi Janowskiej w pełni: śnieg około 50 cm, mróz ok. – 5 oC, drogowcy panują nad przejezdnością, wyciągi narciarskie czynne,  narciarze zadowoleni, prawdziwi rolnicy zadowoleni. Jadąc w lesie czy na otwartych przestrzeniach Wyżyny Roztocza Zachodniego obserwujemy przyrodę i kolejne oznaki przedwiośnia.

W Janowie i okolicy rozwijamy narciarstwo biegowe; są nowi chętni (Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo Styl” w Janowie Lubelskim) a uczą ich osoby pamiętające jeszcze narty jesionowe z wiązaniami typu Kandahar. Być może dołączą do nas uczniowie Janowskich Szkół, gdzie (w Powiecie Janowskim) znajduje się około 100 par nart biegowych.

Dla usprawnienia i bezpieczeństwa naszej jazdy w Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim  wykonano skuterem śnieżnym specjalne torowiska. Bardzo je chwalimy, chwalą je turyści, chcielibyśmy by raz wykonane służyły do kolejnych opadów śniegu.

Taka sama sytuacja jest na wszystkich terenach w przypadku wykonanych torowisk – śladów narciarskich w śniegu przy pomocy nart biegowych. Jest to spory wysiłek przecierającego i ma służyć kolejnym narciarzom.

Niestety, są one systematycznie zadeptywane.

Wobec tego w imieniu narciarzy:

 

P R O Ś B A

do wszystkich spacerujących, maszerujących po terenach rekreacyjnych, wypoczynkowych, turystycznych, krajobrazowych – o poszanowanie wykonanych torowisk i śladów narciarskich. Prosimy o poruszanie się obok i:

– NIE DEPTANIE – NIE NISZCZENIE.

Za tolerancję i wyrozumiałość – dziękujemy.

Natomiast zapraszamy do czynnej rekreacji, turystyki i wypoczynku; do aktywności ruchowej – będącej istotnym elementem zdrowego stylu życia.

 

Zadowolenia życzy –

Antoni Sydor – Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej, Instruktor Sportu i Rekreacji Ruchowej

Foto: suwalking.pl – przykład oznakowania tras nart biegowych

Janów Lubelski, 16.02.2021 r.