Na nartach biegowych na Ziemi Janowskiej – podsumowanie sezonu 2021 / 2022 r.

Na nartach biegowych na Ziemi Janowskiej – podsumowanie sezonu 2021 / 2022 r.

Sezon nart biegowych na Ziemi Janowskiej 2021 / 2022 r. był wyjątkowo udany.

Jak zwykle w ostatnich latach, dobre warunki narciarskie występowały cyklicznie: od północno – zachodniego wiatru przynoszącego opady śniegu z postępującym ochłodzeniem umożliwiającym jazdę, do południowo – zachodniego wiatru z kolejnym ociepleniem i wytopieniem śniegu oraz lodu. Ta cykliczność zniechęca większość narciarzy, ale nie tych w Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim, gdzie jeżdżono od grudnia 2021 r. do początków kwietnia br.

Było to możliwe, bowiem dzięki przychylności Władz Miasta i Gminy Klub otrzymał dotację na realizację zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. „Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia”  – „Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa 2021 r.”.

W ramach zadania, w grudniu 2021 r. zakupiono 5 kpl. par nart biegowych a w  siedzibie Klubu, w Domu Nauczyciela przeprowadzono pogadanki o zdrowym stylu życia i warunkach jazdy na tym sprzęcie. Wobec braku śniegu, w hollu odbyły się zajęcia praktyczne z doboru sprzętu i ubioru, zakładania nart i pierwszych kroków. Dla szkolenia łyżwiarstwa zorganizowano wyjazdy na sztuczne lodowiska w Zamościu i w Stalowej Woli. Podsumowaniem był trening narciarski na poletku szkoleniowym w posiadającym instalację sztucznego naśnieżania Ośrodku Narciarskim w Chrzanowie – „Narciarski Raj u Rzetelskiego”.

Po szkoleniu w pożytecznym projekcie, narciarstwo w KAR „Rekreo – Styl” JL  nabrało nowego wyrazu. Grupa narciarska liczy teraz 8 osób (3 osoby narty własne) co daje możliwość dobrego planowania zorganizowanych wyjazdów. Efektem były wzbudzające powszechne zainteresowanie spacerujących turystów jazdy grupowe po terenach Parku Rekreacji „Zoom Natury nad Zalewem Janowskim. Było też wiele  jazd indywidualnych oraz w mniejszych grupkach na Placach z Górkami Narciarskimi (przy Publicznej Szkole Podstawowej i na Osiedlu Zaolszynie), po Lasach Janowskich i na niewielkich skłonach Roztocza Zachodniego.

Warto dodać, że ostatnia jazda po zmrożonym firnie w PR „Zoom Natury” miała miejsce w słoneczne przedpołudnie 04.04.2022 r., co zdecydowanie przeczy głoszonym opiniom o braku lokalnych warunków do uprawiania narciarstwa i łyżwiarstwa.

By w następnym sezonie powielać sukces KAR „Rekreo – Styl” JL warto już teraz zadbać o infrastrukturę narciarską (wyznaczenie i oznakowanie tras) oraz o zorganizowanie wypożyczalni sprzętu narciarskiego na bazie 15 kpl. nart biegowych i skutera śnieżnego zakupionych dla Gminy Janów Lubelski w 2012 r. w ramach projektu „Pięć zalewów – morze atrakcji”.

Warto też zdiagnozować problem w Szkolnym Wychowaniu Fizycznym, by w szkołach na terenie Powiatu Janowskiego uczniowie znowu jeździli na nartach biegowych. Takie narty (ok. 100 par) były kupowane dla szkół i w szkołach od czasów Zimowych Imprez Promocyjnych organizowanych od 2007 r. przez LGD „Leśny Krąg” w Janowie Lubelskim.

Ponadto, jak wynika z informacji UM w Janowie Lubelskim,  w kolejnym sezonie będzie uruchomione zapowiadane od 2021 r. sztuczne lodowisko – co zachęci wielu mieszkańców do tej kolejnej zimowej formy rekreacji.

 

Antoni Sydor – Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej, Koordynator zadania „Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa – 2021 r.”.

Autor koncepcji „Narciarstwo biegowe i śladowe w Janowie Lubelskim i okolicach – 2006 r.”.

Janów Lubelski, 28.06.2022 r.