Mali Mistrzowie Tradycji – warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży. Trwają zapisy!

Mali Mistrzowie Tradycji – warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży. Trwają zapisy!

 

 

Mali Mistrzowie Tradycji – warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży. Trwają zapisy!

Szkoła Suki Biłgorajskiej oraz Fundacja Stara Droga zapraszają dzieci i młodzież na bezpłatne regularne lekcji gry na skrzypcach, suce biłgorajskiej, basach i bębenku obręczowym.

 

Spotkanie organizacyjne odbędzie się 20 września (środa) o godz. 17.00 w Janowskim Ośrodku Kultury.

 

Nie jest wymagane wykształcenie muzyczne i znajomość nut, wystarczy chęć muzykowania!!!

Prowadzenie: Krzysztof i Zbigniew Butrynowie oraz lokalni muzykanci (m.in. Stanisław Głaz, Janina Chmiel)

SZCZEGÓŁY / ZAPISY:
info@sukabilgorajska.pl, tel. 696 06 77 04
www.sukabilgorajska.pl/mistrz-tradycji
www.facebook.com/Szko%C5%82a-Suki-Bi%C5%82gorajskiej-152070418177146/

O warsztatach

„Szkoła Suki Biłgorajskiej – Mistrz Tradycji” to autorski program edukacyjny, mający na celu naukę dawnego stylu gry oraz melodii ludowych z okolic Janowa Lubelskiego. Lekcje gry skierowane są głównie do dzieci jak i młodzieży (od 9 lat). Podczas regularnych zajęć uczymy gry na instrumentach ludowych, charakterystycznych dla naszego regionu, takich jak suka, skrzypce, basy i bębenek. W trakcie zajęć uczestnicy uczą się dawnego lokalnego stylu gry oraz poznają dawne melodie tj.: oberki, podróżniaki, krowiarze, polki, walczyki. Bazujemy na repertuarze takich zespołów jak Kapela Dudków ze Zdziłowic, Kapela z Białej, Kapela Góry i Gzika z Krzemienia, Kapela Mateusza z Kocudzy oraz muzykantów: Stanisław Głaz z Dzwoli, Bronisław Rawski z Kocudzy, Bronisław Bida z Gródek. Sposób nauki polega na bezpośrednim przekazie mistrz-uczeń metodą „ze słuchu”, tak jak przez kolejne pokolenia młodsi muzykanci uczyli się od starszych. Metoda ta pozwala pracować na dwóch poziomach jednocześnie: wykonawczym (estetycznym) i emocjonalnym. Nauka oraz tempo pracy dostosowane są do wieku i możliwości ucznia.

 

Obecnie prowadzimy dwie grupy warsztatowe przy Janowskim Ośrodku Kultury w Janowie Lubelskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Modliborzycach.

* * *

Niniejszy projekt jest pierwszym tego typu działaniem w regionie i jednym z nielicznych w Polsce. Jego celem jest poznanie i kultywowanie tradycyjnej muzyki instrumentalnej Janowa Lubelskiego i okolic. Lekcje gry odbywają się w ramach Szkoły Suki Biłgorajskiej, która od 2007 roku jako oddolna inicjatywa działa na rzecz edukacji muzycznej młodych ludzi w zakresie muzyki ludowej regionu janowsko-biłgorajskiego i Roztocz Zachodniego.

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

ORGANIZATOR:
Fundacja Stara Droga
Szkoła Suki Biłgorajskiej

WSPÓŁPRACA:
Janowski Ośrodek Kultury
Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach