Letnie Warsztaty Muzyki Tradycyjnej Roztocza Zachodniego

warsztaty_podczas_festiwalu_2014_fot_Mateusz_Borny_3

 
W dniach 1-5 lipca 2015 r. w Zdziłowicach i Janowie Lubelskim odbywać się będzie V Festiwal muzyki tradycyjnej „Na rozstajnych drogach”.

Jednym z głównych elementów festiwalu są warsztaty muzyczne „Mistrz-uczeń” podczas, których uczymy się tradycyjnego śpiewu, gry na instrumentach oraz tańca od miejscowych wiejskich muzykantów i śpiewaków. Jest to jedyne tego typu wydarzenie na Lubelszczyźnie i jedno z nielicznych w Polsce

Warsztaty poświęcone muzycznym tradycjom regionu Roztocza Zachodniego skierowane są zarówno do osób początkujących (którzy nigdy nie śpiewali i nigdy na niczym nie grali) jak również dla osób muzykujących.

Tegoroczne spotkania odbędą się w Zdziłowicach, miejscowości o szczególnych tradycjach muzycznych. Tu bowiem ponad 120 lat temu powstała rodzinna kapela Dudków, stąd pochodził także m.in. skrzypek Leon Krzos czy śpiewaczka Stefania Gadzińska. Do dzisiaj grywa tutaj jako jedna z nielicznych w Polsce wiejska orkiestra dęta, założona przez Bronisława Dudkę, mająca w swoim repertuarze tradycyjne rodzime melodie. Na tym terenie bogate są również tradycje męskiego śpiewu przejawiające się zarówno w śpiewie pogrzebowym jak i w repertuarze kolędniczym.