Członkowie KAR „Rekreo – Styl” JL na nartach biegowych w Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim – śnieg, mróz i słońce na początku lutego 2023 r.

Członkowie KAR „Rekreo – Styl” JL na nartach biegowych w Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim – śnieg, mróz i słońce na początku lutego 2023 r.

Trwająca od soboty 04.02.2023 r. trzecia tura opadów śniegu w tym sezonie (ok. 25 – 40 cm) wspomagana nocnymi zmrożeniami (-120C) zapewniła odpowiednią pokrywę i dobre warunki do uprawiania narciarstwa biegowego na Ziemi Janowskiej.

Skorzystali z tego narciarze z Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim. Klub dysponuje 7 kpl. nart biegowych zakupionych z dofinansowania Gminy Janów Lubelski a Grupa Narciarska liczy 9 osób. Z Grupy kilka osób codziennie jeździło na terenach: Placu Zabaw z Górką Narciarską Osiedla Zaolszynie, placach Osiedla Mieszkaniowego przy ul. Wiejskiej, w Parku Rekreacji Zoom Natury.

Właśnie w PR Zoom Natury ukształtowanie terenu w postaci rozległej, łąkowej polany jest idealne dla początkujących narciarzy. Tam, na terenie otwartym można jeździć przy dobrej pokrywie śniegu, najlepiej w słoneczne, bezwietrzne południa.

Natomiast szlakiem leśnych drożynek wśród wydm polodowcowych mogą jeździć narciarze wprawni, trenując podbiegi, podejścia i zjazdy. Tam słońca nie ma, ziemia jest zmrożona a śnieg leży dłużej i występują zalodzenia – co świadczy o lokalnym mikroklimacie. Tam też, w zalesionej kotlince, można się schronić podczas zimowych zamieci, zawiei i zadymek. Te zalety z pewnością będą kiedyś inspiracją do wyznaczenia i utrzymania stałych tras nart biegowych a nawet instalacji sztucznego naśnieżania – tak jak w Tomaszowie Lubelskim.

Warto podkreślić, że w czasie jazdy oprócz wysiłku poprawiającego kondycję istotna jest też dawka słońca stymulującego wytwarzanie witaminy D, działanie mrozu hartującego organizm i oczyszczającego drogi oddechowe oraz kojąca cisza i widok zaśnieżonych, pustych przestrzeni.

Na otwartej, zaśnieżonej polanie była dobra jazda – jeszcze w słoneczny czwartek 09.02.2023 r.

Już w piątek 10.02.2023 r. śnieg na polanie w większości spłynął, ale został w miejscach zacienionych przez wydmy; został też lód na Zalewie.

Śnieg został też na niektórych terenach Ziemi Janowskiej – by w kolejnej turze  ochłodzenia/ocieplenia przemienić się w firn, będący marzeniem każdego wytrawnego narciarza.

Natomiast jako znak przedwiośnia pojawiła się kwitnąca leszczyna, w słoneczne dni całe fale sosnowych fitoaerozoli, dźwięczne zawołania wróbli, sikorek i kaczek a wśród „pozytywnie zakręconych” osób ludyczny zwyczaj obchodzenia imienin Świętego Walentego.

Do spróbowania swoich możliwości w tej zimowej scenerii zachęca –

Antoni Sydor, KAR „Rekreo – Styl” JL, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Narciarskiej

Foto: Władysława Ciupak, Elżbieta Pezda – Chmiel, jazda w PR Zoom Natury 09.02.2023 r

Janów Lubelski, 14.02.2023 r.