Cisowianka Mazovia MTB Marathon

W pierwszym tygodniu maja w Janowie Lubelskim wszystko będzie kręcić się wokół rowerów. Miłośnicy jednośladów zacierają ręce, ponieważ wraz z uderzeniem wiosny, rozpoczyna się kolarska uczta w prawdziwie mistrzowskim stylu. Pod sztandarem Cezarego Zamany i jego ekipy już po raz drugi wystartuje rowerowy maraton z cyklu Cisowianka Mazovia MTB Marathon oraz szosowy wyścig  Janów Lubelski Road Tour.

Miłośnicy dwóch kółek będą zadowoleni z propozycji kolarskiego mistrza Polski. Bez względu na to, czy ktoś lubuje się w MTB, czy spełnia się na szosie, początek maja z Cezarym Zamaną będzie niezapomnianą przygodą.

3 maja (czwartek) rozpędzony peleton szosowych miłośników dwóch kółek dotrze do Janowa Lubelskiego. To tu rozegra się prawdziwa kolarska próba. Lekko nie będzie: 1000 metrów przewyższeń, stromizny o sięgającym 10% nachyleniu czy ciągnące się przez kilometr wspinaczki to zapowiedź tego, co czeka śmiałków na trasie. Na pocieszenie zostają urokliwe roztoczańskie krajobrazy i głośny doping kibiców, niemal dosłownie pchający zawodników podczas najbardziej mozolnych podjazdów. I tutaj wybrać będzie można dwa dystanse (Pro 104 km, ½ Pro 56 km).

Kilka dni później 6 maja Roztocze przywita amatorów jazdy MTB rozlicznymi, ale wciąż mało znanymi, a przez to nieprzewidywalnymi pagórkami. Cezaremu Zamanie udało się opracować trasę, której niewiele brakuje do rasowego górskiego maratonu. Zmagania w tym dzikim, trudno dostępnym leśnym terenie, w otoczeniu jeziorek oraz bagien na długo pozostaną w pamięci każdego startującego. Miasteczko rowerowe rozłoży się w Parku Rekreacji Zoom Natury, położonym nad Zalewem Janowskim i mogącym pochwalić się piaszczystą plażą, placami zabaw oraz spacerowymi pasażami. Spróbować swoich sił będą mogli zarówno maratończycy, jak i wszyscy ci, którzy są na początku sportowej drogi. W ślad za miłośnikami jednośladów mogą też ruszyć całe rodziny, ponieważ dla każdego przewidziane są atrakcyjne zajęcia. Nad wszystkim czuwa sztab profesjonalistów oraz Burmistrz Janowa Lubelskiego, który objął imprezę honorowym patronatem.

Do walki zagrzewać będzie gwiazda polskiego kolarstwa, Cezary Zamana. Sportowiec ma na koncie liczne sukcesy, w tym m.in. tytuł Mistrza Polski z 1999 roku oraz zwycięstwo w Tour de Pologne w 2003 roku. Podczas 17-letniej kariery wziął udział w ponad 2000 wyścigach. Sportowiec nie spoczął na laurach i do dziś jest aktywnym kolarzem. Obecnie zajmuje się organizacją wyścigów Cisowianka Mazovia MTB Maraton.

Cykl maratonów rowerowych MTB po woli wpisuje się w kalendarz istotnych wydarzeń Janowa Lubelskiego. Wkręcić do zabawy może się każdy. Wystarczy usiąść na dwa kółka, a następnie stanąć w szranki lub przyjść i pokibicować. W tym roku organizator wprowadził drobne zmiany. Z menu usunął stare dystanse Mega i Giga. W ich miejsce pojawią się nowe: ½ PRO i PRO. Oba są skierowane do zaawansowanych kolarzy, ponieważ do pokonania jest kolejno 48 oraz 66 kilometrów. Dla tych, którzy zamierzają zdobyć trochę mniejszy szczyt, pozostają do wyboru dystanse: Hobby (8 km – dla dzieci do lat 13, podzielony na 4 kategorie wiekowe) oraz Fit (25 km – dla młodzieży, osób początkujących oraz seniorów). Wszystkie trasy dostarczą mocnych wrażeń. Wisienką na torcie będzie apetyczny bufet, który nakarmi głodnych wrażeń i spragnionych adrenaliny sportowców. Podczas maratonu MTB  dodatkową klasyfikację będą mieli mieszkańcy Gminy Janów Lubelski. Będą mogli rywalizować w kategorii Open na dystansach Hobby, Fit, ½ Pro i Pro z podziałem na płeć.

Dla najmłodszych również znajdzie się małe co nieco. Niespodzianką jest specjalny wyścig MiniMini+ Mazovia. Narybek będzie mógł odpłynąć z wrażenia, ponieważ na starcie pojawi się znana z ekranów telewizyjnych – rybka MiniMini. Dzieci do szóstego roku życia będą mogły dać czadu w  300 – 400 metrowym wyścigu, który zostanie rozegrany 6 maja na terenie miasteczka sportowego. Na dzielne zuchy spłynie lawina pochwał, a do rąk trafią dyplomy oraz upominki.

Tym, co wyróżnia imprezy organizowane przez kolarskiego mistrza Polski, jest pozytywna atmosfera. Podkreślają to tysiące zawodników, uczestniczący w maratonach Cisowianka Mazovia MTB Marathon. Także podczas tegorocznej edycji atrakcji pozarowerowych nie braknie. Dlatego warto zabrać ze sobą najbliższych: rodzinę, przyjaciół i znajomych. Nie tylko po to, by zapewnić sobie doping. Ale również po to, aby i oni mogli odpocząć na łonie przyrody.

Imprezy wspiera wielu sponsorów. Dlatego uczestnicy mogą liczyć na hojne upominki. Podczas zawodów MTB odbędzie się konkurs dla zawodników dystansów Fit, 1/2 Pro i Pro, w którym będzie można wygrać najlepszą na świecie wyciskarkę do soków renomowanej firmy Hurom. Firma Go Sport przygotowała nagrody specjalne dla najmłodszych zawodników, a kosmetyczna marka Lirene ufundowała nagrody dla Pań. Warto także zajrzeć po zawodach na facebookową stronę organizatora, bowiem tam odbywają się cykliczne konkursy z marką Buff, która rozdaje swoje kolarskie chusty po każdej edycji zawodów Mazovii.

Miasteczka rowerowe organizowane przy każdej z imprez są tak zlokalizowane, by osoby towarzyszące mogły z korzyścią dla siebie spędzić w nich ten czas, w którym zawodnicy będą rywalizować na trasie. Turystyczna infrastruktura, piękne krajobrazy, mnogość miejsc wartych zobaczenia – tak zapowiada się początek maja z rowerowymi imprezami na Roztoczu i bazą zawodów na terenie Parku Rekreacji Zoom Natura.

Wszystkich szczegółów o każdej z imprez można dowiedzieć się ze strony www.zamanagroup.pl, zaglądając na Facebooka lub śledząc video bloga samego Cezarego Zamany. Zwycięzca Tour de Pologne regularnie zamieszcza tam zapowiedzi swoich zawodów. A że robi to z wielkim dowcipem i pełnym zaangażowaniem, to tym bardziej warto oglądać jego poczynania.

O odpowiednie nawodnienie zawodników podczas sportowej rywalizacji zadba sponsor tytularny zawodów – naturalna woda mineralna Cisowianka. Na najmłodszych sportowców czekać będzie MOJA PIERWSZA CISOWIANKA natomiast na dorosłych zawodników Cisowianka w sportowej butelce 0,7 litra.

Program zawodów Cisowianka Mazovia MTB Marathon

Sobota, 5 maja
15.00 – 17.00 zapisy w Biurze Zawodów

Niedziela, 6 maja
8.00 – 11.30 – zapisy w Biurze Zawodów (dla dystansu Hobby zapisy do godz: 10.00)
10.15 – ustawianie zawodników w sektorach startowych na dystansie Hobby i ich opiekunów
10.30 – start dystansu Hobby
11.15 – ustawianie zawodników w sektorach startowych z dystansu Fit
11.40 – start dystansu Fit
11.50 – ustawianie zawodników w sektorach startowych z dystansów ½Pro i Pro
12.00 – start dystansów ½Pro i Pro
12.30 – dekoracja dystansu Hobby i klasyfikacji mieszkańców
13.30 – dekoracja dystansu Fit i klasyfikacji mieszkańców
14.30 – dekoracja dystansu ½ Pro i klasyfikacji mieszkańców
15.30 – dekoracja dystansu Pro i klasyfikacji mieszkańców
16.00 – zakończenie

PROGRAM ZAWODÓW MINI MINI+ MAZOVIA:

 • godz. 9.00 – 11.50 – zapisy
 • godz. 12.00 – odprawa techniczna
 • godz.12.00 – start zawodów rowerki biegowe
 • godz. 12.30 – start zawodów rowerki tradycyjne
 • godz. 13.30 – wręczanie upominków dzieciom
 • godz. 14.00 – odbiór dyplomów pamiątkowych

KATEGORIE

Rowerki biegowe (chłopcy i dziewczynki)

 • rok urodzenia 2015 i młodsi – jedno okrążenie

Rowerki tradycyjne (chłopcy i dziewczynki)

 • 3 lata – rok urodzenia 2015 – jedno okrążenie
 • 4 lata – rok urodzenia 2014 – dwa okrążenia
 • 5 lat – rok urodzenia 2013 – trzy okrążenia
 • 6 lat – roku urodzenia 2012 – trzy okrążenia

* ilość okrążenia podana orientacyjnie, długość trasy na poszczególnych edycjach uzależniona będzie od wytyczonej pętli
* w przypadku udziału ponad 10 osób dodatkowy podział na grupy

Atrakcje dodatkowe:
Kiermasz produktów regionalnych (m.in. pierogi, miody,  tradycyjne wypieki, ciasta) i rękodzieła ludowego i artystycznego;
Stoisko z materiałami promocyjnymi (foldery, ulotki, mapy);
Zabawy kreatywne dla dzieci z nagrodami.

Do zobaczenia na trasie!

Źródło: www.janowlubelski.pl